Podhale Region

Niedziela, 25 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Mar 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Czas pamięci o ofiarach, czas myślenia o Polsce bezpiecznej

Reklama

Czas pamięci o ofiarach, czas myślenia o Polsce bezpiecznej

wojna17

POWIAT NOWOTARSKI. Ściana Pamięci Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego w Nowym Targu to miejsce, które 1. września gromadzi reprezentacje społeczności miasta i powiatu, na upamiętnieniu największej tragedii narodów XX wieku i ku przestrodze, by nigdy więcej w dziejach ludzkości nie wydarzyło się coś tak strasznego.

Tam uczestnicy obchodów – prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą pod wodzą Marcina Musiaka - przemaszerowali po Mszy św. w kościele św. Katarzyny, w intencji Ojczyzny i Poległych w wojennej zawierusze. Poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych, związków, urzędów, stowarzyszeń - stanęły szpalerem przy miejscu pamięci, gdzie honorową wartę zaciągnęli harcerze. W obchodach uczestniczyli także nowotarscy proboszczowie. Mimo, że uroczystości odbywały się w godzinach pracy, na Mszy i dalszej części obchodów nie brakło patriotycznie nastrojonych mieszkańców i rodzin żołnierzy Armii Krajowej.

Mistrzem ceremonii był dyrektor MOK-u, Bolesław Bara, który – witając uczestników – chciał, by ze stolicy Podhala głośno rozbrzmiał apel „Nigdy więcej wojny!”.

Po Apelu Poległych zabrzmiały także „Mazurek Dąbrowskiego” i „Rota”, przy której pochyliły się sztandary. Wiązanki kwiatów pod tablicą składały władze miasta i powiatu, parlamentarzyści w osobach posłanki Anny Paluch i senatora Jana Hamerskiego, delegacje policji i straży pożarnej, Rycerzy Kolumba, Związku Podhalan, Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wzruszający muzyczny program, pod kierunkiem Doroty Kret, przygotowały dwie grupy wiekowe wokalistek ze Studia Piosenki SEPTYMA, wykonując m.in. piosenkę Andrzeja Rosiewicza „Może to przeznaczenie”:

Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma
Mówisz mi, że nad Polską szare mgły
Pytasz mnie, czy rodzina, czy dziewczyna
I cóż ja, i cóż ja odpowiem Ci

Może to ten szczególny kolor nieba
Może to tu przeżytych tyle lat
Może to ten pszeniczny zapach chleba
Może to pochylone strzechy chat

Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach
Może przed domem ten wiosenny zapach bzu
Może bociany, co wracają tu do gniazda
Coś, co każe im powracać tu

Mówisz mi, że inaczej żyją ludzie
Mówisz mi, że gdzieś ludzie żyją lżej
Mówisz mi, krótki sierpień, długi grudzień
Mówisz mi, długie noce, krótkie dnie

Mówisz mi, słuchaj stary jedno życie
Mówisz mi, spakuj rzeczy, wyjedz stąd
Mówisz mi, wstań i spakuj się o świcie
Czy to warto, tak pod górę, tak pod prąd

Może to zapomniana dawno gdzieś muzyka
Może melodia, która w sercu cicho brzmi
Może mazurki, może walce Fryderyka
Może nadzieja doczekania lepszych dni.

Posłanka Anna Paluch, w swojej mowie pod koniec uroczystości, przypominała, że ofiara krwi w kampanii wrześniowej nie była daremna, bo do maja 1940 roku opóźniła agresję na Francję. Zachęcała też, by wojnę pokazywać w bliskim, podhalańskim wymiarze: jak przetoczyła się przez rodziny, kogo zabrała, gdzie rozgrywały się najtragiczniejsze jej epizody. Podkreślała, że czas pamięci o ofiarach powinien też zbyć czasem myślenia o obronności kraju, o budowaniu silnej armii.

Głos zabierali również senator Hamerski, wicestarosta Władysław Tylka i przewodniczący nowotarskiej Rady Miasta, Andrzej Rajski,, dziękując za obecność zwłaszcza młodzieży. Do końca towarzyszyła przybyłym na to upamiętnienie Orkiestra Dęta.

1. września - powiatowo-miejskie obchody

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama