Podhale Region

Niedziela, 25 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Mar 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Rok szkolny otwarty w „dwójce”. Na jedną zmianę – tylko w dwóch podstawówkach…

Reklama

Rok szkolny otwarty w „dwójce”. Na jedną zmianę – tylko w dwóch podstawówkach…

poczrok17

NOWY TARG. Tego roku miejskie rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 gościła u siebie „dwójka”, która w zeszłym roku świętowała 50-lecie istnienia swojego budynku i szczyci się dobrze wyposażonymi pracowniami wspomagającymi rozwój ucznia. Opóźniony o dwa dni początek nauki jest równocześnie początkiem funkcjonowania szkół w nowym systemie organizacyjnym i nowych wyzwań dla miejskiej oświaty.

Pani dyrektor „dwójki”, Danuta Pyzowska-Foryt, z nadzieją na dobrą współpracę – dla dobra dzieci i jak najlepszych warunków, w jakich będą one spełniały szkolny obowiązek - zwracała się zarówno do rodziców, jak i do samorządowej władzy. Ta na szkolną uroczystość przybyła w komplecie, z naczelnikiem wydziału oświaty, Januszem Stopką, który sytuację miejskich placówek zna od podszewki.

- To wy jesteście życiem, dobrem i pięknem – witała uczniów, nawiązując do słów Papieża-Polaka. – Niech szkoła stanie się dla was miejscem intelektualnej przygody, miejscem bezpiecznym i przyjaznym.

Gromkimi brawami zostali powitani w murach szkoły świeżo upieczeni VII-klasiści, których - gdyby nie reforma - mogło tu już nie być.

Burmistrz Grzegorz Watycha, licząc, że deszczowy dzień zmniejszy żal za słonecznymi wakacjami, życzył uczniom pasma sukcesów i spełnień. Nie ukrywał też, że nowotarska oświata stoi przed trudnymi wyzwaniami.

A klasy III i V, pod wodzą swoich nauczycielek, przez wakacje przygotowywały artystyczny program, by w piosenkach i strofach wierszy przypomnieć zarówno o wrześniu ’39 roku, jak i swoich wakacyjnych przeżyciach.

W nowym roku szkolnym na terenie miasta działać będą: 2 publiczne przedszkola, 7 przedszkoli niepublicznych, 2 niepubliczne punkty przedszkolne oraz 7 szkół podstawowych w tym przywrócona, przekształcona z Gimnazjum Nr 1 „jedynka” przy Pl. Słowackiego. Gimnazjum Nr 2 przy Pl. Evry, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, przeznaczone jest do wygaszania.

Liczbę uczniów podstawówek reforma automatycznie powiększyła do 2.655 uczniów (bez uczniów klas gimnazjalnych w SP 1). Pierwszoklasistów mamy w mieście 341, w 17 oddziałach. Do „zerówki” w szkołach podstawowych będzie uczęszczać 155 dzieciaków, a w przedszkolach - 125. VII-klasiści, którzy w poprzednim systemie byliby już gimnazjalistami, tworzą 18 oddziałów, gdyż jest ich 367.

W nowo utworzonej „jedynce” do „zerówki” zapisanych jest 12 uczniów, a do klasy I – 44. Ponieważ uczniów w wieku gimnazjalnym jest tu 330, utworzono dla nich 14 oddziałów. Wygaszane Gimnazjum Nr 2 takich oddziałów ma 11, z 257 uczniami. Reaktywowana „jedynka” i „czwórka” na Niwie są w tej chwili w mieście jedynymi szkołami, które gwarantują uczniom naukę jednozmianową. Liczniejsze podstawówki muszą dla części klas organizować lekcje na drugą zmianę. Dyrektor popularnej „piątki” wychodził już z pomysłem dobudowania piętra, by nauka dla wszystkich mogła zaczynać się od rana.

Dla wszystkich miejskich placówek wakacje były czasem większych i mniejszych remontów, modernizacji oraz doposażeń. Największa pula z miejskiej kasy – prawie 376 tysięcy – poszła na Przedszkole Nr 2, gdzie wymieniono część oświetlenia zewnętrznego, stolarki drzwiowej i okiennej, a budynek przeszedł termomodernizację. Podstawówka Nr 2 cieszy się teraz salami lekcyjnymi zaadaptowanymi na pracownię internetową. „Szóstka” przeszła drobniejszy remont w postaci wymiany wykładziny podłogowej w kilku pomieszczeniach. W „jedynce” wyremontowano 3 sale lekcyjne i pomieszczenia towarzyszące.

Tuż przed rozpoczęciem roku sporo nerwów i czasu na szukanie wyjścia z kłopotu stracili rodzice uczniów z Marfianej Góry, gdzie dotychczasowa firma zrezygnowała ze świadczenia dowozowych usług.

Jakie skutki kadrowe kolejna reforma systemu oświaty przyniesie nauczycielskiej kadrze w mieście – na razie nie do końca wiadomo. Naczelnik wydziału oświaty informuje, że arkusze organizacyjne w szkołach wciąż są jeszcze zmieniane.

Uroczyste rozpoczęcie - w "dwójce"

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama