Podhale Region

Niedziela, 25 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Mar 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Spacerem Pamięci uczczono żydowskich mieszkańców Rabki

Reklama

Spacerem Pamięci uczczono żydowskich mieszkańców Rabki

20170827pamiec rabka08
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka07
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01
20170827pamiec rabka01

27 sierpnia 2017r. w Spacerze Pamięci kolejny raz uczciliśmy pamięć żydowskich mieszkańców Rabki zamordowanych w naszej miejscowości oraz w obozie natychmiastowej zagłady w Bełżcu.

Uroczysty spacer rozpoczęliśmy o godzinie 16 przed wejściem głównym do Amfiteatru. Zgromadziła się liczna grupa rabczan i kuracjuszy z Polski oraz z zagranicy. Obchody uświetnili między innymi ocalała z zagłady Hanna Kleinberg wraz z rodziną, Naczelny Rabin Krakowa Eliezer Gurary, Radny Powiatu Nowotarskiego Marek Szarawarski oraz grupa z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie na czele z dyrektor programową Anną Gulińską. Zgromadzonych gości przywitał Narcyz Listkowski, który wprowadził wszystkich w tematykę obchodów oraz przybliżył historię żydowskiej społeczności Rabki. W celu upamiętnienia ofiar załogi rabczańskiej Szkoły Gestapo, uczestnikom Spaceru wręczono 29 przygotowanych kamieni, na których widniały imiona i nazwiska zamordowanych osób. Po chwili zadumy wyruszyliśmy na ulicę Słoneczną przed willę "Tereska", gdzie Michał Rapta przedstawił okoliczności powstania i działalność Szkoły Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce. W pobliskim lasku, w którym hitlerowcy i ich ukraińscy współpracownicy dokonywali masowych mordów, Grzegorz Moskal przedstawił początki Akcji Reinhardt na terenie powiatu nowotarskiego. Celem tej akcji było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa, a jej finałem był dzień 30 sierpnia 1942 roku- dzień deportacji do obozu zagłady w Bełżcu. Głos zabrała również Hanna Kleinberg, przybliżając zebranym wojenne losy swojej rodziny. Na koniec udaliśmy się na cmentarz- Miejsce Pamięci Narodowej, przed którym rabin Eliezer Gurary odmówił modlitwę i skierował kilka słów do zebranych. Uroczystość zakończyliśmy wręczając okolicznościowe broszury i składając na grobach przygotowane kamienie. W trakcie Spaceru towarzyszyły nam wprowadzające w zadumę i wykonywane przez Alinę Jabłońską dźwięki skrzypiec.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Spaceru Pamięci za przybycie. Szczególne podziękowania składamy Staroście Powiatu Nowotarskiego Krzysztofowi Fabrowi za objęcie patronatu nad obchodami, Marcinowi Kudasikowi z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu  za użyczenie sprzętu nagłaśniającego, Alinie Jabłońskiej za oprawę muzyczną, Hubertowi Rapta za transmisję Spaceru w internecie oraz Krystynie Witek za fotografowanie obchodów.

Zespół Historia Rabki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama