Podhale Region

Sobota, 25 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 24 Lis 2017 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Wolność zadana naszej trosce

Reklama

Wolność zadana naszej trosce

nieporynek17

NOWY TARG. Przy dźwiękach „Szarej Piechoty”, po Mszy św. w intencji Ojczyzny, wychodzili z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa uczestnicy listopadowego święta. W uszach mieli jeszcze mądre słowa ks. Władysława Zązla, a w klapach płaszczy i marynarek – biało-czerwone wstążeczki. Do rynku prowadziły ich Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Marcina Musiaka i paradna konna banderia, przywodząc na myśl Kasztankę Marszałka Piłsudskiego, także legendę polskiej kawalerii.

Pocztów sztandarowych szkół, instytucji, Związków, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i patriotycznych - było tyle, że przed ratuszem utworzyły się dwa długie szpalery. 9-konna banderia ze Stowarzyszenia Jeździeckiego w Ludźmierzu towarzyszyła całej uroczystości, stojąc w rogu placu.

Burmistrz Grzegorz Watycha w swojej rocznicowej mowie wskazał i na bieg historii, który spowodował, że państwo, którego Sejm uchwalił najnowocześniejszą w Europie Konstytucję, cztery lat później padło ofiarą rozbiorów; i na siłę wolnościowych dążeń pokoleń Polaków, płaconych krwią i życiem na frontach I wojny, potem ucieleśnioną w legionowym czynie. Pamięć o tej ofierze i o poległych w bojach za Niepodległą miasto zachowuje nie tylko w słowach, jakie padają przy okazji kolejnych rocznic i w historycznej wiedzy, jaką rzesza nauczycieli stara się przekazać młodemu pokoleniu. Świadczy o niej także troska, z jaką na cmentarzu została odnowiona Kwatera Legionowa, a w tym roku – kwatera z pomnikiem ku czci ofiar II wojny i okupacji.

Kwiaty i wiązanki delegacje z miasta i powiatu, przy dźwiękach werbli, składały przed tablicą na ścianie ratusza, sławiącą bohaterstwo uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Stałym i miłym elementem nowotarskiego Święta Niepodległości jest uczestnictwo uczniowskiej młodzieży z „piątki”, która na Mszę św. i do rynku maszeruje z flagami. Takie biało-czerwone morze rozkołysało się dzięki niej i przed ratuszem, a do pamiątkowego zdjęcia spontanicznie stawały z tymi młodymi także inne osoby.

Miejska Orkiestra zziębniętych uczestników społecznego świętowania rozgrzewała w tym czasie wiązanką melodii, które od lat tworzą klimat listopadowej rocznicy.

Na piętrze ratusza otwarta została wystawa pt. „Historia ludzkich osiągnięć. Dyplomy, świadectwa, zaświadczania z XIX i XX wieku” – wspólne dzieło Muzeum Podhalańskiego, nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Biblioteki Pedagogicznej, wzbogacone także archiwaliami Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego oraz pamiątkami ze zbiorów prywatnych.

Nowotarskie świętowanie

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama