Podhale Region

Środa, 15 sierpień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 14 Sie 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja XIII Kwesta

Reklama

XIII Kwesta

Fot. z archiwum UM
Fot. z archiwum UM
Fot. z archiwum UM
Fot. z archiwum UM
Fot. z archiwum UM
Oczyszczony pomnik Fot. z archiwum UM

NOWY TARG. W dzień Wszystkich Świętych ok. 100 kwestarzy stanie z puszkami u bram cmentarza. Są to ludzie różnych profesji – nauczyciele, lekarze, samorządowcy, działacze stowarzyszeń, pracownicy miejskich instytucji, artyści, regionaliści, strażacy, szkolna młodzież. Na planszach ze zdjęciami znów będzie można zobaczyć efekty renowacyjnych prac. A ludzie są ofiarni.

Dzięki zebranym pieniądzom udało się przez 12 lat odrestaurować kilkadziesiąt pereł cmentarnej architektury, najpiękniejszych, zabytkowych i zaniedbanych nagrobków. Przy okazji przypominając, kto tam spoczął. Powstało także lapidarium gromadzące odnowione żeliwne krzyże. Rzeźby nagrobne poddane renowacji w pierwszych latach Kwesty – jak piękny pomnik nagrobny Haliny Turschmidowej –wymagały już oczyszczenia.

Zapraszając do wsparcia naszej nowotarskiej społecznej inicjatywy, dziękuję wszystkim, którzy pomagają przy jej organizacji oraz wspierają swoimi datkami ratowanie materialnego świadectwa naszej chrześcijańskiej tradycji i historii naszego miasta – to słowa burmistrza Marka Fryźlewicza, inicjatora Kwesty.
Kolejne nagrobki do renowacji typowane są komisyjnie. Przez lata restauracyjne prace wykonywał zmarły w ubiegłym roku artysta rzeźbiarz Piotr Chodorowicz. Kontynuuje to dzieło jego syn Jan.

A kolejne zbiórki przynoszą efekt naprawdę imponujący w proporcji do liczby mieszkańców miasta. Ubiegłoroczna Kwesta przyniosła ponad 25 tys. zł. Za te pieniądze i środki z budżetu miasta (czyli w sumie za 33 tys. zł), nie licząc oczyszczonego pomnika - odnowiono pięć nagrobków w kwaterze 35-tej: Maryanny Głodek zmarłej w 1909 r., Barbary Rajskiej zmarłej w 1887 r., Dominika Bobakiewicza zmarłego w 1880 r., Wincentego Panczakiewicza zmarłego w 1870 r. oraz jeden nagrobek bezimienny. Plansze ze zdjęciami przy bramie od ul. Św. Anny pokazują odrestaurowane nagrobki. Każdy darczyńca dostanie, jak zwykle, na pamiątkę, pudełko zapałek z logo XIII Kwesty.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama