wiedzmiast17NOWY TARG. Czternasty raz w nowotarska „piątka” była organizatorem i gospodarzem Konkursu Wiedzy o Mieście. Jego idea okazuje się niezmiennie popularna wśród uczniów szkół podstawowych, którzy przygotowują się do testowych i zręcznościowych zmagań, pochłaniając zadaną lekturę, także odwiedzając Muzeum Podhalańskie.

Bo żeby swoje miasto kochać, trzeba je znać – jego dzieje, charakter, wybitne postaci, miejsca, budowle, okolice, klimat przyrodnicze osobliwości. Trzeba też sporo wiedzieć o warunkach życia mieszkańców przed wiekiem, nawet przed dwoma wiekami. Temu poznaniu, które poprzedza i gruntuje ukochanie rodzinnego miasta, swoich korzeni i miejsca na ziemi – służy właśnie Konkurs Wiedzy o Nowym Targu, obmyślony i organizowany przez dwie nauczycielki z „piątki” – Dorotę Fryźlewicz i Teresę Kuros.

Trzyosobowe reprezentacje innych szkół, zaproszone do „piątki” – rywalizują w rozwiązywaniu testu, który sonduje ich wiedzę o mieście; w rozpoznawaniu archiwalnych przedmiotów codziennego użytku, znajomości ich nazw i zastosowania, także w zadaniach zręcznościowych. Tego roku np. trzeba się było wykazać umiejętnością splatania warkocza i nałożenia na głowę góralskiego kapelusza „z kostkami” przy pomocy laski.

W XIV Konkursie wzięło udział 6 drużyn: ze szkół nr 2, 3, 4, 5, 6 i 11. Wszyscy uczestnicy potraktowali Konkurs jak święto, ubierając się z góralska bądź na galowo. A oceniało ich szerokie, bo aż 8-osobowe grono, z burmistrzem Grzegorzem Watychą i dyrektorem Krzysztofem Kurandą na czele.

Zachętą do podjęcia konkursowej rywalizacji zawsze jest nie tylko sympatyczna i zabawowa atmosfera tych zmagań, ale też wartościowe nagrody – tego roku sponsorowane przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Nowego Targu, Euroregion Tatry i Stowarzyszenie Księgowych oddział Nowy Targ.

Zwycięska drużyna, oprócz nagrody, otrzymuje także statuetkę wyobrażającą postać patronki – miasta – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

A oto laureaci:

I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5, dzięki drużynie w składzie: Natalia Piotrowska, Klaudia Podkanowicz, Stanisław Przesławski

- II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 z drużyną w składzie: Paweł Długopolski, Emilia Kwak, Szymon Starmach

- III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 z Pawłem Jaskierskim Michałem Krauzowiczem i Mają Suską w reprezentacji.

XIV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście

Fot. Anna Szopińska