Podhale Region

Niedziela, 22 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja W XIV Konkursie Wiedzy o Mieście – triumf gospodarzy

Reklama

W XIV Konkursie Wiedzy o Mieście – triumf gospodarzy

wiedzmiast17

NOWY TARG. Czternasty raz w nowotarska „piątka” była organizatorem i gospodarzem Konkursu Wiedzy o Mieście. Jego idea okazuje się niezmiennie popularna wśród uczniów szkół podstawowych, którzy przygotowują się do testowych i zręcznościowych zmagań, pochłaniając zadaną lekturę, także odwiedzając Muzeum Podhalańskie.

Bo żeby swoje miasto kochać, trzeba je znać – jego dzieje, charakter, wybitne postaci, miejsca, budowle, okolice, klimat przyrodnicze osobliwości. Trzeba też sporo wiedzieć o warunkach życia mieszkańców przed wiekiem, nawet przed dwoma wiekami. Temu poznaniu, które poprzedza i gruntuje ukochanie rodzinnego miasta, swoich korzeni i miejsca na ziemi – służy właśnie Konkurs Wiedzy o Nowym Targu, obmyślony i organizowany przez dwie nauczycielki z „piątki” – Dorotę Fryźlewicz i Teresę Kuros.

Trzyosobowe reprezentacje innych szkół, zaproszone do „piątki” – rywalizują w rozwiązywaniu testu, który sonduje ich wiedzę o mieście; w rozpoznawaniu archiwalnych przedmiotów codziennego użytku, znajomości ich nazw i zastosowania, także w zadaniach zręcznościowych. Tego roku np. trzeba się było wykazać umiejętnością splatania warkocza i nałożenia na głowę góralskiego kapelusza „z kostkami” przy pomocy laski.

W XIV Konkursie wzięło udział 6 drużyn: ze szkół nr 2, 3, 4, 5, 6 i 11. Wszyscy uczestnicy potraktowali Konkurs jak święto, ubierając się z góralska bądź na galowo. A oceniało ich szerokie, bo aż 8-osobowe grono, z burmistrzem Grzegorzem Watychą i dyrektorem Krzysztofem Kurandą na czele.

Zachętą do podjęcia konkursowej rywalizacji zawsze jest nie tylko sympatyczna i zabawowa atmosfera tych zmagań, ale też wartościowe nagrody – tego roku sponsorowane przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Nowego Targu, Euroregion Tatry i Stowarzyszenie Księgowych oddział Nowy Targ.

Zwycięska drużyna, oprócz nagrody, otrzymuje także statuetkę wyobrażającą postać patronki – miasta – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

A oto laureaci:

I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5, dzięki drużynie w składzie: Natalia Piotrowska, Klaudia Podkanowicz, Stanisław Przesławski

- II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 z drużyną w składzie: Paweł Długopolski, Emilia Kwak, Szymon Starmach

- III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 z Pawłem Jaskierskim Michałem Krauzowiczem i Mają Suską w reprezentacji.

XIV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama