Podhale Region

Środa, 18 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Grecja w micie i w realu – oprowadza Maciej Pinkwart

Reklama

Grecja w micie i w realu – oprowadza Maciej Pinkwart

P2900375

NOWY TARG. Chodząca encyklopedia wiedzy o Podhalu, egiptolog, historyk, publicysta, dziennikarz, autor powieści, mnóstwa przewodników, słowem człowiek-orkiestra – Maciej Pinkwart, w Galerii „Jatki” uraczył nowotarską publikę pasjonującą opowieścią Grecji.

„Nie udawaj Greka” ostrzegał w zaproszeniu na kolejne spotkanie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia”. Sam „zielonego” klienta biur podróży udawać też nie zdołał, bo erudycja globtrotera wyzierała z każdego zdania. Wcześniej stworzył kilka przewodników po Rodos i wyspach greckich w ogóle. Tym razem jednak szlak jego barwnej opowieści wiódł przez Ateny na półwysep Peloponez, do kolebki hellenistycznej kultury, ze słynnymi ośrodkami starożytnego świata, jak Epidauros, Korynt, Mykeny, Nemea, Olimpia, Pylos, Sparta.

W podroży odbywanej z pomocą slajdów, opisów, dygresji (kontrolowanych) mitologiczne watki i postaci mieszały się z realiami współczesności. Wspierany przez Renatę Piżanowską (autorkę zdjęć) Maciej Pinkwart dociekał np., czy Homer istniał naprawdę, puszczał się śladem lwa nemejskiego, zapadał się w otchłań wieków, zwiedzając Muzeum Archeologiczne, razem z Juliuszem Słowackim wstępował w Grób Agamemnona.

Z perfekcyjnie a w lekkiej formie przygotowanego wywodu można było z prawdziwą przyjemnością słuchania zaczerpnąć mnóstwo wiedzy historycznej i praktycznej, bo również o połączeniach lotniczych, gatunkach wina, tanich miejscach noclegu, specjałach greckiej kuchni, cenach taksówki, trolejbusa itd. Zbiór tych wrażeń zapewne złoży się więc niedługo w kolejny przewodnik – tym razem po Peloponezie.

Z Aten na Peloponez

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama