Podhale Region

Poniedziałek, 16 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Inicjatywa na rzecz utworzenia geoparku PIENINY

Reklama

Inicjatywa na rzecz utworzenia geoparku PIENINY

DSC07722
DSC07723
DSC07724
DSC07725
DSC07726
DSC07727
DSC07728
DSC07729

NOWY TARG. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu gościła w piątek 8 grudnia 2017 roku uczestników spotkania inicjującego działania na rzecz utworzenia geoparku PIENINY na obszarze gmin podhalańskich.

W spotkaniu wzięli udział wójtowie, przewodniczący i przedstawiciele Rad Gmin oraz oddelegowani pracownicy gmin: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Szaflary i Czarny Dunajec, przedstawiciele Urzędu Miasta Nowy Targ, a także naukowcy z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Gościem specjalnym był zaproszony przedstawiciel Geoparku „Geoland Świętokrzyski” – kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach, Pan Michał Poros.

Podczas spotkania zaprezentowano ideę geoparków UNESCO oraz projekt geoparku w woj. świętokrzyskim i na tym przykładzie dyskutowano nad możliwością utworzenia geoparku w Pieninach. Podpisano również List Intencyjny, popierający pomysł utworzenia geoparku PIENINY, oraz ustalono plan dalszych spotkań w celu promocji tej idei w poszczególnych gminach.

Geopark UNESCO to obszar o wyznaczonych granicach, w obrębie którego obiekty i krajobrazy cechują się międzynarodowym znaczeniem geologicznym. Zadaniem geoparku UNESCO jest promocja posiadanego dziedzictwa geologicznego, biotycznego i kulturowego pod wspólną, rozpoznawalną marką na arenie krajowej i międzynarodowej, edukacja i rozwój turystyki, a w szczególności geoturystyki, a także zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, z czym wiąże się tworzenie nowych miejsc pracy. Geopark UNESCO nie może zaistnieć bez współpracy z miejscową społecznością, a jego działalność ma uwzględniać potrzeby i aspiracje mieszkańców. Zrównoważone działania mogą przejawiać się w rozwoju geoturystyki, a także podtrzymywaniu i promowaniu tradycyjnego sposobu życia, kultury i rzemiosła. Co ważne, geopark UNESCO nie wprowadza żadnej nowej formy ochrony prawnej, wykorzystując jedynie istniejące już formy ochrony, ustanowione prawem krajowym.

Obszary geoparków UNESCO pod względem rangi reprezentowanego dziedzictwa, równe są Obiektom Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego (World Heritage List) jak np. gotycki, drewniany kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. Obecnie na świecie istnieje 127 Geoparków UNESCO, z czego w ramach Europejskiej Sieci Geoparków zrzeszonych jest 70 obszarów. W Polsce funkcjonuje jeden Geopark UNESCO – transgraniczny (polsko-niemiecki) Geopark „Łuk Mużakowa”, zaś inicjatywę by zostać włączonym w sieć Geoparków UNESCO podjął obszar Geopark „Geoland Świętokrzyski”, składając w listopadzie 2017 roku dokumenty aplikacyjne do siedziby UNESCO w Paryżu.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama