Podhale Region

Sobota, 18 sierpień 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 18 Sie 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Nowe kierunki na "Podhalance"

Reklama

Nowe kierunki na "Podhalance"

ppwsz gorce budynek

NOWY TARG. 5 nowych kierunków najpewniej zostanie uruchomionych od października tego roku w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Będą to: dziennikarstwo, bezpieczeństwo narodowe, sport, praca socjalna i dietetyka. Mają być to kierunki I stopnia. Starania o kolejne kierunki są możliwe dzięki dużemu wsparciu rektora i profesora PPWSZ ks. dr hab. Stanisława Gulaka.

Konwent Uczelni wyraził już pozytywną opinię o efektach kształcenie i zasadności ich powstania dla 5 nowych kierunków: dziennikarstwa, bezpieczeństwa narodowego, sportu, pracy socjalnej i dietetyki. Będą to kierunki I stopnia.

Z tego trzy pierwsze kierunki zostały już procedowane dalej. Zostały zatwierdzone na Senacie, a przygotowane wnioski przesłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz najpewniej już w maju będzie wiadomo, czy ministerstwo wyda stosowną zgodę. Jeśli tak, to już od kolejnego roku akademickiego w Instytucie Nauk Humanistyczno – Społecznych i Turystyki będzie można studiować także na takich kierunkach jak: dziennikarstwo, bezpieczeństwo narodowe oraz sport o specjalnościach: menadżer, instruktor i trener sportów zimowych.
Dwa kolejne kierunki praca socjalna i dietetyka będą przedstawione na kolejnym Senacie, a przygotowane wnioski dalej procedowane i przekazane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czy będzie zgoda ministerialna na ich uruchomienie będzie wiadomo w połowie roku. Kierunki te wzbogacą ofertę Instytutu Nauk o Zdrowiu.

Warto przypomnieć, że Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, najwyżej położona uczelnia w Polsce daje wiele możliwości. Studiując na niej można zdobyć zarówno tytuł inżyniera, jak i magistra. Ma ona już kilkanaście kierunków, a w planie są kolejne. Uczelnia ta współpracuje też z licznymi uczelniami z Krakowa: Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, Akademią Wychowania Fizycznego, Akademią Górniczo – Hutniczą, Uniwersytetem Rolniczym oraz Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. A w ubiegłorocznym Rankingu Państwowych Szkół Wyższych Zawodowych „Perspektywy 2017” PPWSZ zajęła wysoką 6 lokatę i w porównaniu do roku poprzedniego awansowała aż o 10 miejsc.

„Podhalanka” ma własną i nowoczesną bazę lokalową, a główny kampus to aż 1,5 ha. Uczelnia może pochwalić się 264 pracownikami naukowo – dydaktycznymi, a w tym 30 profesorami, 23 doktorami habilitowanymi i 97 doktorantami. Ma również 31 laboratoriów i pracowni , 9 sal wykładowych oraz ogromną aulę, mogącą pomieścić jednorazowo 600 osób. Studiuje na niej ponad 2 tysiące studentów i to nie tylko z Polski i Podhala, ale i z Włoch i Portugalii. Wśród studentów są także osoby mające podwójne obywatelstwa polsko – amerykańskie i polsko – kanadyjskie. Rektor PPWSZ bardzo dba o rozwój regionalizmu i pielęgnowanie tradycji, aby Uczelnia była dla regionu, a region dla Uczelni. To przy tej szkole działa zespół góralski „Młode Podhale”.

Na uczelni są już takie kierunki jak: architektura I i II stopnia, inżynieria środowiskowa, gospodarka przestrzenna, jest także turystyka i rekreacja i to zarówno I, jak i II stopnia. Możemy tu studiować również kierunki medyczne: pielęgniarstwo I i II stopnia, fizjoterapię I i II stopnia, a także ratownictwo medyczne. Na podhalańskiej uczelni jest też kosmetologia I i II stopnia oraz kierunki filologiczne polonistyka I stopnia oraz filologia angielska I i II stopnia, o dwóch specjalnościach: nauczycielskiej i tłumaczeniowej. Działa tu też uruchomiony we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie tzw. Podhalański Ośrodek Nauk Ekonomicznych z kierunkami takimi jak: finanse i rachunkowość, dwóch specjalności: rachunkowość i doradztwo podatkowe oraz finanse i ekonomia biznesu.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama