Podhale Region

Środa, 15 sierpień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 14 Sie 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Zacznijmy od szabli…

Reklama

Zacznijmy od szabli…

Z prof. Janem Szymczakiem Fot. Anna Szopińska
Gospodarze i organizatorzy Fot. Anna Szopińska
Wykład inauguracyjny Fot. Anna Szopińska
Prelegentów jeszcze niewielu Fot. Anna Szopińska
Jutro pojawi się więcej wykładowców Fot. Anna Szopińska

NOWY TARG – MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA HISTORYCZNA. Co prawda jeszcze nie przy pełnym składzie prelegentów, ale uroczyście i punktualnie została dziś otwarta w Bursie Gimnazjalnej Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności". Za historyczną można uznać ją i z tego powodu, że po raz pierwszy przybył do Nowego Targu prof. Jana Szymczak - prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, czyli szef 49 oddziałów terenowych.

Jemu też przypadło w udziale wygłoszenie wykładu inauguracyjnego: Szabla najsłynniejszym nożem na polu walki. Nim jednak profesor stanął za pulpitem – gratulował organizatorom (czyli Forum Małopolskich Oddziałów PTH oraz Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu) pomysłu Konferencji. Wyraził radość, że w może się potkać z przedstawicielami aż pięciu małopolskich oddziałów w jednym miejscu. Sam jest specjalistą od turniejów rycerskich i historii uzbrojenia, co tłumaczy temat jego wykładu.

Jako współorganizator i gospodyni miejsca witała uczestników Międzynarodowej Konferencji Danuta Hajnos – pani prezes TBG. Drugi gospodarz – Robert Kowalski, prezes nowotarskiego Oddziału PTH, mówił o integrowaniu się oddziałów i stworzeniu Forum Małopolskich Oddziałów PTH.
Dokonało się to w kwietniu br., w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej właśnie, a Forum współtworzą oddziały z Krakowa, Limanowej, Nowego Targu, Nowego Sącza i Tarnowa.
Ta Konferencja jest ich wspólnym dziełem.

- Takich inicjatyw będzie więcej – zapowiada Robert Kowalski. – Planujemy wkrótce następne wspólne przedsięwzięcie, czyli wystawę poświęconą I wojnie, w Limanowej. Na styczeń – luty 2013 r. przewidziany jest natomiast i będzie realizowany również w Limanowej, wspólny program edukacyjny „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – miejsca i ludzie". Współpraca miedzy oddziałami trwa. Nasze wystawy były w Limanowej, tamtejsze goszczą u nas. Przyjeżdżali do nas prelegenci z Tarnowa i Nowego Sącza. Spotykamy się zarówno w Nowym Targu, jak też w Nowym Sączu i Limanowej.

Dziś w programie – trzy sesje. Jutro pojawi się jeszcze więcej prelegentów.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama