PTPN181NOWY TARG. W Urzędzie Miasta odbyło się Walne Zgromadzenie członków Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, których przywitał Prezes Stowarzyszenia, dr Maciej Hodorowicz. Celem spotkania było przedłożenie sprawozdania finansowego oraz omówienie działalności i planów Towarzystwa na kolejny rok.

PTPN182Poszczególne zagadnienia zostały szczegółowo przedstawione przez przedstawicieli Zarządu PTPN, skarbnika Jakuba Swalarza oraz sekretarza Lucynę Czubernat.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu ma bogatą i wieloletnią tradycję. Powstało w 1974 r. dla zintegrowania przedstawicieli i pasjonatów nauki, kultury i sztuki, którzy pragnęli pracować dla dobra podhalańskiej ziemi. Statutowym celem Towarzystwa jest praca nad rozwojem i popularyzacją badań naukowych dotyczących Podhala, Spisza, Orawy i Pienin. Jego działalność polega na zbieraniu i zabezpieczaniu wszelkich materiałów mających znaczenie dla wiedzy o regionie podhalańskim. Ponadto organizuje spotkania, posiedzenia i odczyty. Towarzystwo prowadzi działalność non profit, ale dzięki zrozumieniu wielu środowisk oraz sponsorom stara się dobrze służyć społeczeństwu poprzez dokumentowanie, a także zachowanie historii i tradycji.

Jednym z celów jest pomoc przy wydawaniu cennych dla środowiska publikacji książkowych. W ostatnich latach zostały wydane książki: „Nowy Targ moje miasto: galeria nowotarżan” Marka Fryźlewicza oraz „Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945)” Barbary Słuszkiewicz. Obecnie w przygotowaniu jest publikacja Jacka Waksmundzkiego „Bohaterowie z nowotarskiego gimnazjum 1904-1945”. Stałym punktem wydawniczym jest rocznik „Almanach Nowotarski” wraz z kroniką nowotarską i zdjęciami dokumentującymi najważniejsze wydarzenia w mieście. Innym rodzajem działalności Towarzystwa jest Kwesta Nowotarska, która od kilku lat również jest trwałym elementem jego działalności. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu Nowotarżan, z zebranych podczas Dnia Wszystkich Świętych ofiar, dokonuje renowacji zabytkowych nagrobków znajdujących się na nowotarskim cmentarzu.

Włączając się w obchody 100-lecia Niepodległości wystosowany został Apel do mieszkańców Podhala z prośbą o przesyłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informacji o swoich przodkach – Legionistach z Podhala, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Na stronie internetowej www.ptpn.nowytarg.pl umieszczane są również zdjęcia archiwalne, które Stowarzyszenie otrzymuje od swoich sympatyków.

Fot. Urszula Starzyk