Podhale Region

Poniedziałek, 24 wrzesień 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 24 Wrz 2018 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Wystawa „Ojcowie Niepodległości”, czyli… nie tylko mit marszałka

Reklama

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”, czyli… nie tylko mit marszałka

wyststarIPN

POWIAT NOWOTARSKI. Edukacyjno-patriotyczny charakter ma plenerowa wystawa, która gości teraz na tarasie budynku starostwa, od strony Alei Tysiąclecia. Jej tytuł – „Ojcowie Niepodległości” – wiele mówi o idei wytrwałego, pełnego ofiar dążenia do niepodległego bytu państwa, dążenia ponad różnicami i granicami zaborów. Nowy Targ jest jednym ze 130 miast w Polsce, które mają honor gościć tę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycję.

Odwiedzających starostwo wita teraz uprzejmie - sięgając ronda kapelusza – nadnaturalnej wielkości dyplomata i artysta - Ignacy Paderewski. Potem stajemy twarzą w twarz z postaciami tych samych rozmiarów: marszałkiem Józefem Piłsudskim jako uosobieniem zbrojnego czynu, Romanem Dmowskim – narodowcem i propagatorem pracy organicznej, Wincentym Witosem - ikoną ruchu ludowego, Wojciechm Korfantym – symbolem narodowych powstań, Ignacym Daszyńskim – centrolewicowcem i działaczem robotniczym.

- Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różniły się przynależność społeczna i religia – mówił przy otwarciu Marcin Kudasik. - Mimo to potrafili się zjednoczyć wokół nadrzędnego celu, jakim było odzyskanie niepodległości. Nie oznacza to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim jednakowo współdziałali. Pozostali jednak wierni własnym poglądom i – wykorzystując sprzyjające okoliczności – prowadzili Polaków drogą ku wolności.

O sprowadzenie tej wystawy do Nowego Targu zabiegała Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ, a przy otwarciu towarzyszyli powiatowym władzom przedstawiciele krakowskiego Oddziału IPN. Pani Wicedyrektor Cecylia Radoń, przypominała, że za rok czekają nas obchody 30-lecia kolejnego odzyskania niepodległości, lecz w innym wymiarze, bo transformacji ustrojowej 1989 roku.

Dr Marcin Chorązki, archiwista i edukator, przyjechał natomiast z okolicznościowym wykładem, podkreślając w nim rolę Krakowa jako ośrodka niepodległościowej myśli oraz zbrojnego czynu ucieleśnionego w Legionach. Pamiętajmy, że po to, by walczyć o suwerenność Polski, zasiliło ich szeregi wielu Podhalan.

Wystawę, która pokazuje Ojców Niepodległości podczas dyplomatycznych rozmów, ale i w rodzinnym kręgu; gromadzi historyczne plakaty ryciny i obrazy; pokazuje mapy i zestawia kalendarium wydarzeń – będzie można oglądać tylko do 14. sierpnia. Jest ona bowiem elementem zainaugurowanej w maju ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. Po dwóch tygodniach w Nowym Targu musi ona odwiedzić także inne miasta.

"Ojcowie Niepodległości" w starostwie

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama