wyststarIPNPOWIAT NOWOTARSKI. Edukacyjno-patriotyczny charakter ma plenerowa wystawa, która gości teraz na tarasie budynku starostwa, od strony Alei Tysiąclecia. Jej tytuł – „Ojcowie Niepodległości” – wiele mówi o idei wytrwałego, pełnego ofiar dążenia do niepodległego bytu państwa, dążenia ponad różnicami i granicami zaborów. Nowy Targ jest jednym ze 130 miast w Polsce, które mają honor gościć tę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycję.

Odwiedzających starostwo wita teraz uprzejmie - sięgając ronda kapelusza – nadnaturalnej wielkości dyplomata i artysta - Ignacy Paderewski. Potem stajemy twarzą w twarz z postaciami tych samych rozmiarów: marszałkiem Józefem Piłsudskim jako uosobieniem zbrojnego czynu, Romanem Dmowskim – narodowcem i propagatorem pracy organicznej, Wincentym Witosem - ikoną ruchu ludowego, Wojciechm Korfantym – symbolem narodowych powstań, Ignacym Daszyńskim – centrolewicowcem i działaczem robotniczym.

- Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różniły się przynależność społeczna i religia – mówił przy otwarciu Marcin Kudasik. - Mimo to potrafili się zjednoczyć wokół nadrzędnego celu, jakim było odzyskanie niepodległości. Nie oznacza to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim jednakowo współdziałali. Pozostali jednak wierni własnym poglądom i – wykorzystując sprzyjające okoliczności – prowadzili Polaków drogą ku wolności.

O sprowadzenie tej wystawy do Nowego Targu zabiegała Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ, a przy otwarciu towarzyszyli powiatowym władzom przedstawiciele krakowskiego Oddziału IPN. Pani Wicedyrektor Cecylia Radoń, przypominała, że za rok czekają nas obchody 30-lecia kolejnego odzyskania niepodległości, lecz w innym wymiarze, bo transformacji ustrojowej 1989 roku.

Dr Marcin Chorązki, archiwista i edukator, przyjechał natomiast z okolicznościowym wykładem, podkreślając w nim rolę Krakowa jako ośrodka niepodległościowej myśli oraz zbrojnego czynu ucieleśnionego w Legionach. Pamiętajmy, że po to, by walczyć o suwerenność Polski, zasiliło ich szeregi wielu Podhalan.

Wystawę, która pokazuje Ojców Niepodległości podczas dyplomatycznych rozmów, ale i w rodzinnym kręgu; gromadzi historyczne plakaty ryciny i obrazy; pokazuje mapy i zestawia kalendarium wydarzeń – będzie można oglądać tylko do 14. sierpnia. Jest ona bowiem elementem zainaugurowanej w maju ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. Po dwóch tygodniach w Nowym Targu musi ona odwiedzić także inne miasta.

"Ojcowie Niepodległości" w starostwie

Fot. Anna Szopińska