Podhale Region

Niedziela, 21 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Paź 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Czerwony Dwór dawniej i dziś

Reklama

Czerwony Dwór dawniej i dziś

20181001czerwony dwor 006
20181001czerwony dwor 001
20181001czerwony dwor 002
20181001czerwony dwor 003
20181001czerwony dwor 004
20181001czerwony dwor 005
20181001czerwony dwor 007
20181001czerwony dwor 008

"Czerwony Dwór dawniej i dziś" to tytuł wykładu dr Zbigniewa Moździerza, który odbył się w Centrum Kultury Rodzimej przy ul. Kasprusie 27 w Zakopanem w poniedziałek, 1 października i poświęcony był historii zabytkowej zakopiańskiej willi.

Wydarzenie połączone z prezentacją multimedialną zgromadziło liczną publiczność i stało się pretekstem do niezwykłej podróży w czasie. To kolejny z „Wieczorów w Czerwonym Dworze”, na które zapraszają w pierwsze poniedziałki każdego miesiąca Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Willa została zaprojektowana, a następnie wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja (bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza) dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, który był fundatorem pierwszego domu w stylu zakopiańskim, willi "Koliba". Realizując inwestycję Wojciech Roj otrzymał pełną aprobatę twórcy stylu zakopiańskiego.

Nie zabrakło podczas spotkania licznych ciekawostek związanych z historią budynku. Zainteresowani mogli dowiedzieć się m.in., że – wbrew powszechnej opinii – pierwsze pokrycie dachowe zakopiańskiej willi nie było gontem lecz dachówką ceramiczną, a na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Czerwony Dwór należał do najnowocześniejszych pensjonatów w Zakopanem. Wyposażony w elektryczność, wodociąg i telefon, a także bieżącą ciepłą i zimną wodę w każdym pokoju, o czym donosiła reklama zamieszczona w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1930 roku.

Z historią Czerwonego Dworu związane są nazwiska wybitnych Polaków, m.in. Artura Rubinsteina, Stefana Żeromskiego, Karola Szymanowskiego, Witkacego, Jacka i Rafała Malczewskich. O historii tego niezwykłego miejsca pisze dr Zbigniew Moździerz w książce pt. „Willa Czerwony Dwór w Zakopanem". To wyjątkowe wydawnictwo mogą Państwo nabyć podczas odwiedzin w Czerwonym Dworze.

Dr Zbigniew Moździerz jest wieloletnim pracownikiem naukowym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i konserwatorem zabytków architektury, autorem licznych publikacji z historii architektury, a także książek poświęconych m.in. takim zakopiańskim zabytkom jak "Koliba", czy Dom "Pod Jedlami". Zbigniew Moździerz jest również twórcą programów konserwatorskich dla remontowanych obiektów zabytkowych w Zakopanem i na Podhalu, w tym programu konserwatorskiego willi „Czerwony Dwór".

Jak podkreśliła Maria Frączysta – gospodyni „Wieczoru w Czerwonym Dworze" – dorobek naukowy Zbigniewa Moździerza oraz jego wkład w renowację zabytkowej zakopiańskiej willi pozwalają otworzyć serce na historię tego miejsca.

„Wieczory w Czerwonym Dworze" dedykowane są historii Zakopanego oraz znamienitym postaciom zakopiańczyków i osób związanych z naszym miastem i Podhalem. Tematem przewodnim kolejnego, listopadowego „Wieczoru" będą „Zaduszki literackie".

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama