Emil18NOWY TARG -WARSZAWA. W Kancelarii Prezydenta RP odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych oraz patentów oficerskich uczestnikom walk o wolną i niepodległą Polskę z lat 1939-1956. Jednym z uhonorowanych, niestety pośmiertnie, został Emil Pyzowski z Nowego Targu.

Założyciel czynnej podczas okupacji konspiracyjnej grupy, razem z Lesławem Kudelą, Franciszkiem Taborskim, Julianem Morawskim i Gąsiorowskim, skazany przez sąd niemiecki trafił do obozu w Oświęcimiu.

Z inicjatywy i na wniosek Tadeusza Morawy juniora oraz Marka Zapały, prezydent Andrzej Duda przyznał Emilowi Pyzowskiemu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Ponieważ nie żyje już nikt z rodziny uhonorowanego, to wyjątkowe odznaczenie zostało przekazane decyzją Prezydenta do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Z tego tez względu Krzyż Komandorski z rąk ministra Andrzeja Dery, odebrał Robert Kowalski, kierownik tej placówki.

18. października, właśnie w Muzeum, odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Emila Pyzowskiego w trakcie której pokazane zostanie odznaczenie, a także przekazane zostaną do placówki pamiątki związane z bohaterem uroczystości.

Uroczystosci w Kancelarii Prezydenta

Fot. z archiwum Muzeum Podhalańskiego