Podhale Region

Środa, 15 sierpień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 14 Sie 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja

Reklama

Zabytkowa maszyna drukarska odkrywa swoje tajemnice

maszdrukrozb18NOWY TARG. W Muzeum Podhalańskim profesjonalna firma rozpoczęła demontaż zabytkowej maszyny drukarskiej. Wkrótce dźwig wyniesie jej korpus przez okno ratusza do przyszłego Muzeum Drukarstwa w oficynie dawnego Hotelu Herza. Zdjęcie warstwy stwardniałego kitu z szyldu maszyny już pozwoliło odkryć prawdziwego jej producenta.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”, czyli… nie tylko mit marszałka

wyststarIPNPOWIAT NOWOTARSKI. Edukacyjno-patriotyczny charakter ma plenerowa wystawa, która gości teraz na tarasie budynku starostwa, od strony Alei Tysiąclecia. Jej tytuł – „Ojcowie Niepodległości” – wiele mówi o idei wytrwałego, pełnego ofiar dążenia do niepodległego bytu państwa, dążenia ponad różnicami i granicami zaborów. Nowy Targ jest jednym ze 130 miast w Polsce, które mają honor gościć tę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycję.

Park archeologiczny coraz bliżej

2. Wizualizacje 3GMINA NOWY TARG. Gotowy jest już projekt obiektu wraz zapleczem, który ma powstać w ramach parku archeologicznego przy słynnej jaskini Obłazowa w Nowej Białej. Teraz gmina czeka na fundusze, które umożliwią realizację pomysłu.

Wystawa PKL: Niezwykłe 80 lat kolei na Gubałówkę

20180802gubalowka 006Z okazji 80. rocznicy powstania kolei na Gubałówkę, Polskie Koleje Linowe przygotowały wystawę plenerową pokazującą historię tej znanej zakopiańskiej góry. Ekspozycja „Powróćmy do najlepszych tradycji” jest bezpłatnie dostępna dla turystów przy górnej stacji kolei przez całe wakacje.

Z dyplomami i życzeniami budowy przyszłości na skale

DSC00973NOWY TARG. Uroczyście 62 absolwentów fizjoterapii pierwszego stopnia oraz 73 absolwentów drugiego stopnia odebrało swe dyplomy ukończenia studiów licenjackich i magisterskich a także 26 absolwentek pierwszego stopnia kosmetologii i 12 absolwentek drugiego stopnia magisterskiego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu w obecności najbliższych i zaproszonych gości . Było podniośle, ale rodzinnie.

Wołyń, Syberia, Podhale, polskie drogi – w „Wypominkach Rodzinnych” Bogumiły Borowicz

Bogna18NOWY TARG. Nowotarskie obchody 100-lecia Niepodległości zyskały też wydawniczy akcent. Jest nim książka Bogumiły Borowicz „Wypominki Rodzinne”. Wyjątkowa saga spod pióra córki inteligenckiej, nauczycielskiej rodziny z Wołynia to zarazem kawał polskiej historii czasu międzywojnia, wojny, okupacji i lat powojennych.

Pielęgniarskie czepki, dyplomy ratowników – pod znakiem ideału siostry Chrzanowskiej

pielratczep18NOWY TARG. Z murów Podhalańskiej Wyższej wyszło już bez mała 1800 pielęgniarek z licencjatem lub dyplomem magisterskim. Młodszy kierunek – ratownictwo medyczne – ukończyło 360 osób. Tegoroczne wręczenie licencjatów i dyplomów powiększyło rzeszę absolwentów „Podhalanki” o 84 kwalifikowane siły pielęgniarskie – z trzema męskimi rodzynkami - i 27 świeżo upieczonych ratowników medycznych obojga płci.

XIX-wieczne walce pienińskie na fortepian

cybulski walce 1Przeglądając archiwalia zdarza się, że znajdujemy zupełnie przypadkowo intrygujące materiały, uginające się pod kurzem zapomnienia, które wydają się nam interesujące na tyle, że postanawiamy przywrócić o nich pamięć. Parający się pisaniem, gromadzący materiały źródłowe do kolejnych tekstów, wiedzą co znaczy odłożyć temat na później, nie tylko z braku czasu na jego dokończenie, ale także z powodu niepełnego materiału. Wówczas takim ersatzem staje się niejako temat przypadkowo znaleziony i na tyle interesujący, że postanawiamy się nim zająć, tak jakby po drodze, czekając na dokończenie tego właściwego.

ACADEMICA już dostępna w Miejskiej Bibliotece

academ18NOWY TARG. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu przystąpiła do projektu ACADEMICA . Udostępnia ona czytelnikom kolejne nowoczesne narzędzie, które może być pomocne w pracy naukowej, dydaktycznej.

Muzeum Podhalańskie z dotacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20180727muzeum dotacjaMuzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu otrzymało po raz kolejny dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sport, praca socjalna i bezpieczeństwo narodowe i studia dualne

IS PPWSZ2NOWY TARG. Sport, praca socjalna i bezpieczeństwo narodowe to kolejne nowe kierunki licencjackie, które będzie można studiować od nowego roku akademickiego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Jest też zupełne novum, jakim są stacjonarne studia dualne: finanse i rachunkowość. Pozwolą one studiować, a równocześnie zdobywać doświadczenie pracując i zarabiając.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama