AIDS18NOWY TARG. Osiemnaście lat temu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zainicjowała Powiatowy Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”. Kolejne edycje tego profilaktycznego przedsięwzięcia cieszyły się niesłabnącą i coraz większą popularnością. Tym bardziej, że do opanowania bardzo przydatnej w dzisiejszym świecie wiedzy zachęcały zawsze sowite nagrody.

XVIII edycja odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta, gdzie do pisania testów zasiadło 62 uczniów z 25 szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych udział wzięło 170 uczniów. Konkurs odbywa się, jak zwykle, pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Krajowego Centrum ds. AIDS. Jego cel - oprócz profilaktyki i tworzenia nawyku bezpiecznych zachowań - to kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

Uczestnicy to uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatu nowotarskiego. Nagrody dla laureatów oraz poczęstunek dla uczestników konkursu, przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu, ufundował Samorząd Powiatu Nowotarskiego.

Niektórzy z testem obejmującym pytania m.in. na temat dróg zakażenia, czynników ryzyka, specyfiki i rozwoju choroby - uporali się przed upływem godziny. W późniejszym terminie Stacja Sanepid zorganizuje rozdanie nagród.

A oto laureaci:

I miejsce 30 pkt. - Aleksandra Smętek - Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej
w Rabie Wyżnej

I miejsce 30 pkt. - Mateusz Bosak – Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego
w Zubrzycy Dolnej

II miejsce 28 pkt. - Igor Boruta – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Karola Wojtyły
w Zaskalu

II miejsce 28 pkt. - Kacper Strama – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Karola Wojtyły
w Zaskalu

III miejsce 26 pkt. - Maciej Hosaniak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Podszklu

Ponadto przyznano 4 wyróżnienia:

1. Martyna Rapacz 25 pkt.: Szkoła Podstawowa im. Marii i Lecha Kaczyńskich
w Podsarniu

2. Paulina Ganczar 25 pkt.: Zespół Szkolno- Przedszkolny we Frydmanie

3. Aleksandra Guzik 25 pkt.: Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rabie Wyżnej

4. Adriana Górnik 25 pkt. – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej
w Nowym Targu

Podzękowania należą się oczywiście nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do etapów szkolnego i powiatowego.
 

Dla tych mieszkańców Podhala, którzy mają powody, by podejrzewać się o kontakt z groźnym wirusem – ważny będzie namiar na najbliższy profesjonalny Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny rekomendowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

Działa on przy Zakładzie Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ul. Kopernika 19, II piętro, 31-501 Kraków

Godziny otwarcia: wtorek 16.00-19.00 (zlecanie badań i wydawanie wyników), środa 16-19 (zlecanie badań i wydawanie wyników), czwartek 16-19 (zlecanie badań i wydawanie wyników), piątek 16-18 (wydawanie wyników)

Telefon informacyjny: 513 652 351 (wtorki w godz. 12.00-16.00 i czwartki w godz. 10.00-14.00); Telefon interwencyjny do psychologów: 572 284 140 (piątki w godz. 17.00-19.00); Rozmowy prowadzone w języku polskim i angielskim; Obiekt dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

XVIII Powiatowy Konkurs "Nie daj szansy AIDS"

Fot. Anna Szopińska