konkurswiedz181NOWY TARG. Uczniowie dostali od burmistrza wielki klucz do ratusza. Z otchłani wieków przebył do nich król Kazimierz Wielki, przybyła i patronka miasta, św. Katarzyna. Sami natomiast, jak jeden mąż – przyszli „wyzdajani” pięknie, po góralsku. Góralską też mieli muzykę. XV edycja organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 5 Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Nowym Targu miała wyjątkową oprawę.

konkurswiedz182W finale uczestniczyły liczące po trzech trzecioklasistów reprezentacje miejskich podstawówek, wyłonione w etapach szkolnych. Wyjątkiem była „jedynka”, która, jako reaktywowana, nie na jeszcze trzeciej klasy i musiała wystawić ekipę drugoklasistów.

Konkurs w swojej idei, ma łączyć zabawę z nauką i budzić ukochanie rodzinnego miejsca. Ma go też przenikać charakter miasta przez wieki żyjącego rzemiosłem, handlem, gospodarowaniem na roli.

Tak też ukształtowane były pytania i zadania dla uczestników. Polegały one m.in. na rozpoznaniu ważnych obiektów, wyposażeniu świętej patronki w jej atrybuty, znalezieniu gwarowych odpowiedników słów i wyrażeń, zidentyfikowaniu po omacku rzeczy, które kojarzą się z regionem. Do tego dochodziły konkurencje zręcznościowe, np. w nabieraniu fasolek drewnianą łyżką i w nawijaniu motka wełny - na czas.
Inicjatorki i organizatorki Konkursu – panie Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros – zadbały o żywe tempo i sympatyczną atmosferę konkursu umilonego góralską nutą. O książkowe i albumowe nagrody postarali się sponsorzy: Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, burmistrz, Euroregion „Tatry”. Jurorami, oprócz dyrektorów szkół i nauczycieli, byli długoletnia, emerytowana nauczycielka „piątki”, Anna Pyzowska i burmistrz Grzegorz Watycha występujący w podwójnej – gospodarza miejsca i… uczestnika konkursu, który musiał równocześnie z uczestnikami wykonywać kolejne zadania.

Nagroda za zajecie I miejsca – okazała statuetka wyobrażająca postać św. Katarzyny Aleksandryjskiej, poszła w ręce ekipy z „dwójki” w składzie: Emilia Klamerus, Jagoda Rams i Konrad Augustyński. Trofeum wręczali i burmistrz, i król. Na II miejscu uplasowała się „piątka”, a na III – „jedenastka”. IV miejsce ex aequo – zajęły „jedynka” i „trójka”. Książkowe nagrody to lektura i dla uczniów, i dla rodziców. Pomogą lepiej poznać dzieje miasta w widłach Dunajców.

XV Konkurs - w ratuszu

Fot. Anna Szopińska