
Stosowne zarządzenie wydał wójt Andrzej Dziwisz 22 stycznia. Teraz wszyscy chętni swe dokumenty mogą składać w urzędzie gminy. A Zespół warto pamiętać ma piękną tradycję. Sama szkoła podstawowa w wiosce powstała już w połowie XIX wieku. Zachowały się nawet dokumenty z tego czasu, czyli tzw. „Księga uchwał Rady szkolnej miejscowej w Rokicinach” są w niej opisane m. In. wydatki placówki. Pierwszy protokół spisano już 6 listopada 1888 roku, układając tzw. preliminarz na kolejny 1889 rok. W ówczesnej radzie zasiadali Józef Antolak, wójt oraz Kazimierz Gracz, Jan Żądło i nauczycielka Maria Kłyczek oraz ks. Aleksander Sowa. W tym czasie była to szkoła jednoklasowa, a lekcje były w chatce góralskiej nazywanej „domkiem pustelnika”. Należał on do Szymona Gracza,
W roku 1897 wybrano nowy skład Rady, tym razem stworzyli go mieszkańcy Rokicin Podhalańskich i Chabówki. W dwa lata potem po kilku wezwaniach Rady Szkolnej Okręgowej, oddano do użytku dwuizbową szkołę. Uczyły się w niej dwie klasy. W życiu szkoły udział brali zarówno dworu jak i duchowni.
Podczas I wojny światowej pojawia się nauczycielka Zofia Dembińska, która w końcu zostaje kierowniczką szkoły. W Radzie szkolnej działają wtedy m in. Jan Wojdyła, Mikołaj Gracz, Łukasz Latawiec, Jan Kanty Chmielarczyk, Andrzej Ponicki, Szymon Gracz oraz ks. Adam Oczkowski, proboszcz Parafii w Rabie Wyżnej. W roku 1928 kierownikiem szkoły zostaje Leon Stebnicki, a Zofia Dembińska pozostaje nauczycielką.
Po II wojnie światowej w roku szkolnym 1945/46 w szkole były już trzy nauczycielki. A w 1947 roku kierownikiem została Anna Filipek. Rok potem szkoła otrzymuje nazwę „Szkoła Ogólnokształcąca Podstawowa”, była to szkoła siedmioklasowa z 136 uczniami.
W 1959 roku szkoła zyskuje nowy budynek z boiskiem i ogrodem. Niestety w tym czasie usunięto krzyż z ścian. W kronice szkolnej czytamy: „To już nie radość, lecz wyraz smutku i bólu ze strony całej ludności, były zmagania i walka o krzyż w szkole”.
W roku 1968 Anna Filipek przeszła na emeryturę, kolejni kierownicy to Marian Nowak i Wiktor. W roku 1979 dyrektorem szkoły została Zofia Kołodziej. To ona rozpoczęła starania o nadanie szkole imienia. Wybrano na patrona Bronisława Czecha, wielkiego sportowca i patriotę, który oddał swoje życie za ojczyznę. W uzasadnieniu pani dyrektor napisała „Postać Bronisława Czecha jest doskonałym wzorem w wychowaniu patriotycznym i sportowym. Szkoła chlubi się osiągnięciami sportowymi i to nawet na szczeblu województwa”.
Nadanie szkole imienia odbyło się jednak dopiero 5 czerwca 1988 r.
Z kolei przedszkole nosi imię Świętej Rodziny. Na stronie internetowej przedszkola czytamy: „Poprzez wybór Świętej Rodziny na patrona Przedszkola pragniemy dać naszym rodzinom potężnego patrona, za którego wstawiennictwem mogłyby się uciekać do miłosiernego Boga. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach Święta Rodzina powinna być bliska sercom naszych rodzin. Tak jak one dziś, tak Święta Rodzina kiedyś musiała borykać się z niedostatkami, codziennymi trudami i troskami o zapewnienie utrzymania małemu Jezusowi. Musiała znosić próby cierpliwości i posłuszeństwa, aby udowodnić wierność Bogu. I Ona, tak jak nasze rodziny, musiała walczyć o cześć Boga i Jego praw pośród otaczającego ich pogaństwa na wygnaniu w Egipcie.
Chcemy też, aby rodziny związane z naszym Przedszkolem miały namacalny wzór do naśladowania - wzór harmonijnej koegzystencji we wspólnocie rodzinnej. Harmonia ta jest możliwa jedynie przez ofiarność i wytrwałe ćwiczenie się w cnotach każdego z jej członków. I tak - pisze Leon XIII - ojcowie mają w św. Józefie wybitny przykład ojcowskiej troskliwości i staranności. Matki mają w Niepokalanej Matce Bożej znakomity przykład miłości, karności, uległości i ciągłej wierności. Dzieci z kolei mają w Panu Jezusie, poddanym swoim rodzicom, dany przez Boga wzór posłuszeństwa, który powinny podziwiać, czcić i naśladować. Niechaj Jezus, Maryja i Józef oświecają nas Swym przykładem, pomagają nam Swym wstawiennictwem, abyśmy wiernie podążali Ich śladami do domu Ojca niebieskiego”.
Obecnie już od wielu lat dyrektorem zespołu szkolno – przedszkolnego jest dyrektor Danuta Faber.