modelciupaga191NOWY TARG. Powodzenie I Podhalańskiego Festiwalu Modelarskiego CIUPAGA 2019 przeszło oczekiwania organizatorów. Modelarze z całej Polski – aż po Wybrzeże – również ze Słowacji, nawet z Danii, zgłosili do udziału 410 swoich miniaturowych dzieł. Grupa Modelarska Nowy Targ, jako organizator dużej, międzynarodowej imprezy, rozdała mnóstwo wartościowych nagród we wszystkich kategoriach.  

I Festiwal, objęty honorowym patronatem Burmistrza Nowego Targu, gościła SP Nr 11 w swojej sali gimnastycznej. Przez dwa weekendowe dni wypełniały ją stoły z modelami i wielu zwiedzających, którzy podziwiali: mniejsze i większe śmigłowce, samoloty odrzutowe, pojazdy wojskowe gąsienicowe i kołowe, pojazdy cywilne, okręty, dioramy, także figurki i popiersia science fiction - we wszystkich skalach.

modelciupaga192

Bogaty był program imprez towarzyszących, na który złożyły się: pokaz broni japońskiej i trening pokazowy szkoły walki Yamabushi, pokaz sprzętu ASG grupy Raven Sword, strzelanie z łuku japońskiego. Salę gimnastyczną wypełniały ponadto sprzedażne stoiska z modelami oraz modelarskimi materiałami i akcesoriami. Z okazji do zaprezentowania się podczas I Festiwalu skorzystały Polskie Siły Zbrojne – Wojska Obrony Terytorialnej, Placówka Straży Granicznej w Zakopanem, Prywatne Szkoły Średnie im. Prof. Jana Venuleta w Nowym Targu z klasami mundurowymi, Miasto Nowy Targ oraz sponsorzy, których członkowie Grupy Modelarskiej pozyskali wielu. Pozwoliło to na zgromadzenie mnóstwa nagród – każda o wartości nie mniejszej niż 100 zł. Odbierali je zwycięzcy do III miejsca we wszystkich kilkunastu kategoriach oraz wszyscy najmłodsi, zaliczeni do kategorii „juhas” i „honielnik”. Do tego dochodziły pamiątkowe statuetki w formie parzenicy. Najbardziej prestiżowymi nagrodami były oczywiście „ciupagi”.

modelciupaga193

Nagrody specjalne fundowali i wręczali: burmistrz Grzegorz Watycha,  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 – Robert Furca, prezes Aeroklubu Nowy Targ – Paweł Kos, przedstawiciele Klubu Modelarskiego z Bielska-Białej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu oraz firm BIGMODEL, Max Hobby, Revell/COBI.

Największą „ciupagę”, czyli Grand Prix fundowane przez burmistrza, zdobył Sławomir Grochmalski z Gryfina, za kolekcję pojazdów na podwoziu T-34. Nagrodą dla niego był warsztat modelarski w płaskim pudle.   

modelciupaga194

Oprócz „branżowego” znaczenia, jakie dla pasjonatów modelarstwa mają takie imprezy – zawsze są one pasjonującą lekcją historii. Bo nie tylko budzą zaciekawienie i przyciągają uwagę, ale zmuszają do odkrywania, komu i gdzie i do czego służył oryginał danej miniatury. Tak wchodzi się przede wszystkim w historię wojen, w historię wynalazków i w kolejne etapy technicznego postępu. Modelarze często twierdzą, że 80 - 90 procent ich pracy to historia, a resztą jest warsztat.

I Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA 2019

Fot. Anna Szopińska