amazonki 3x1NOWY TARG. W środę 6 marca w murach szkoły zawitały przedstawicielki Stowarzyszenia Podhalańskich Amazonek (SPA), które przekazały uczennicom klas II i III nieocenioną wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z zakresu walki z rakiem piersi. 
 PART 1552288979898
Nowotwór piersi to problem, który każdego roku dotyka ponad 17 000 Polek. Niestety, ponad 6 000 z tej liczby przegrywa walkę z chorobą. Pacjentki często zgłaszają się po pomoc, kiedy stadium choroby jest bardzo zaawansowane, co zmniejsza prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Spośród powiatów Małopolski, to właśnie w powiecie nowotarskim występuje znacznie podwyższone ryzyko wystąpienia raka piersi u mieszkanek – aż o 21% wyższe od zagrożenia w stosunku do ogółu kobiet w Polsce. Tymczasem z bezpłatnych badań mammograficzych skorzystało w Małopolsce w 2015 roku zaledwie 37,54% uprawnionych kobiet, czyli o 7,34% mniej niż w całej Polsce. Najniższą zgłaszalność do programu, poniżej 30%, odnotowano m.in. w gminach Nowy Targ, Szaflary, Czarny Dunajec i Spytkowice.PART 1552294461527
Powyższe dane pokazują, jak bardzo mieszkanki regionu potrzebują rozmów o samobadaniu piersi, diagnostyce oraz sposobach walki z rakiem. Edukacyjna inicjatywa SPA zapełnia deficyt wiedzy młodych kobiet dotyczący postępowania zachowawczego w przypadku nowotworu piersi.
Spotkanie zorganizowała Dyrektor szkoły, pani Marta Sokołowska wraz z nauczycielem wychowania fizycznego mgr Jackiem Krauzowiczem i mgr Barbarą Kalatą. Prelekcję prowadziły pani Mira Siwecka viceprezes SPA i pani Ewa Palider sekretarz SPA. Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek kieruje do uczestniczek szkolenia te słowa:
- Dziękujemy mądrym dziewczynom za udział, uwagę. Z ćwiczeń na fantomach piersi 6 dla uczennic.