DSC04141KREMPACHY. Prezentacje kulinarne Spisza i Podhala było to wydarzenie podsumowujące projekt w ramach, którego została opracowana edukacyjna gra karciana promująca kulinarne dziedzictwo Podhala i Spisza. Zostało ono zorganizowane przez LGD Spisz Podhale oraz Stowarzyszenie GIL z Boru, które realizowały wspólny projekt.

W ramach projektu wydano grę karcianą Zaciorka w ilości 3 tysięcy sztuk. W jej powstanie zaangażowanych było 8 uczniów Szkoły Podstawowej w Borze. Jej celem było natomiast promowanie kultury także tej kulinarnej regionu. Dzięki niej można poznać dawne tradycyjne przepisy na potrawy lokalne. W sumie gra zawiera ich dwanaście. Są np. przepisy na moskole, czy grule masonce.

Projekt był dofinansowany przez GOK i Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 Etno Polska w ramach 100 lecia odzyskania niepodległości. – wyjaśniał Adam Kustwan, prezes Stowarzyszenia GIL z Boru.

Podczas wydarzenia na scenie zaprezentowały się zespoły z Boru Mali Borzanie i ze Spisza – Młody jawor, pierwszy przedstawił góralskie dziecięce zabawy, a drugi Andrzejki tańce spiskie i węgierskie, szczególnie czardasze.

Spotkaniu towarzyszyły też wystawy przepięknych prac wykonywanych w ramach projektu, został też podany typowe spiskie i góralskie potrawy: zupę ze śliwkami i kluskami oraz moskole i kołacz.

 Tutaj zdjęcia