20190108ferie muzeumWzorem lat ubiegłych od 15 stycznia br. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych z cyklu „Ferie w Muzeum”.

W tym roku proponujemy zajęcia związane z początkiem nowego roku oraz nawiązujące do rozpoczynającego się tuż po nim hucznego okresu karnawału. Naszych milusińskich i ich opiekunów zapraszamy zatem na następujące zajęcia:

  1. “Etno planer na nowy rok. Czyli jak żyli ludzie zanim wymyślili zegary i kalendarze".
    Warsztat jest opowieścią o tym jak ludzie żyli dawniej, w jaki sposób odmierzali czas, jak pomagała im w tym natura, jaką rolę w ich życiu odgrywało rzemiosło oraz jakie plany mieli na poszczególne pory roku i kolejne miesiące. Podczas warsztatu jego uczestnicy stworzą indywidualny etnograficzny kalendarz na 2019 rok.
  1. „Zapusty. Zimowe bale, maskarady i zabawy“.
    Na warsztacie jego uczestnicy będą mieli okazję by dowiedzieć  się co to są zapusty, skąd się wywodzą i czym się charakteryzują. Poznają także rodzaje bali, ich genezę, dowiedzą się również czym się charakteryzują i jakie tańce towarzyszą balom. Na zakończenie warsztatu uczestnicy stworzą własne maski karnawałowe. Niech żyje bal!
  1. „Na straganie w dzień targowy- zajęcia sensoryczno - edukacyjne z kurą w tle”.

Podczas warsztatu dzieci poznają historię  Jarmarku Podhalańskiego, związanego z historią Nowego Targu od początku jego dziejów, a więc i szlak handlowy prowadzący z  Budy do Krakowa. Dowiedzą się gdzie i jak często odbywały się dawne targi, co wówczas sprzedawano, co to jest handel wymienny oraz „targowanie się”. Wprowadzając uczestników warsztatu w klimat dawnego jarmarku za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku, słuchu  uczestnicy poznają produkty sprzedawane dawniej podczas jarmarków oraz klimat panujący na dawnych jarmarkach. Własnoręcznie, z papieru i piórek stworzymy kurę, gęś, kaczkę lub konia jako symbol dawnego jarmarku. Będzie można prowadzić handel wymienny!

Grupa wiekowa: 5 - 15 lat

cena 10 zł/os.

kontakt i zapisy:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 18 266 77 76

Więcej informacji: www.facebook.com/muzeum.podhalanskie