P3290469

NOWY TARG. Co roku Międzynarodowy Festiwal Intershow gromadzi na Podhalu roztańczoną, rozśpiewana, grającą na różnych instrumentach młodzież z wielu państw. Najmłodsi artyści mają po kilka lat. Koncert Galowy po trzech dniach przesłuchań odbywa się na scenie nowotarskiego MOK-u i jest imponującym estradowym wydarzeniem na wysokim poziomie; przeglądem wielu kultur, stylów, talentów.

 Organizatorzy fantastycznie barwnego i pełnego radosnej energii Festiwalu to Stowarzyszenie Twórcze „Medefik” (czyli pszczoła) z Odessy oraz nasz Miejski Ośrodek Kultury.

Oprócz polskich uczestników, przed publicznością wystąpili soliści i zespoły z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Estonii, Niemiec, Mołdawii, nawet dalekich Chin. Jurorzy oceniali małych, większych i młodzieżowych artystów w kilku kategoriach: wokalnej – solo, w duetach i zespołach; tanecznej – podzielonej na taniec ludowy, współczesny i towarzyski oraz instrumentalnej. Na te podziały nakładało się kilka kategorii wiekowych. Niektóre aranżacje i opracowania choreograficzne były naprawdę oryginalne i urocze. Widownia mogła podziwiać niezwykle dynamiczne tańce, z elementami baletu i gimnastyki artystycznej. Mocnym nurtem zaznaczył się i baśniowy folklor.

Podczas kilkudniowego pobytu na Podhalu, kwaterując w pensjonatach, uczestnicy Intershowu dają też co roku występy w miejscowych szkołach, budząc aplauz młodszych i starszych widzów. Jednocześnie zwiedzają region i korzystają z jego atrakcji, poznają polskie i góralskie zwyczaje. A sami niosą przesłanie radości i przyjaźni ponad granicami, piękna w wielości i wzrastania przez sztukę do bycia człowiekiem dobrym, otwartym, z pasją i bożą iskrą.  

Intershow 2019 - występy

Fot. Anna Szopińska