Intershowwyniki19NOWY TARG. Z reprezentacjami 8 państw, w Festiwalu Intershow, dzielnie rywalizowała polska artystyczna młódź. W gronie laureatów znalazły się młode nowotarżanki, wychowanki miejscowych nauczycielek muzyki i instruktorek tańca.

W kategorii instrumentalnej wystąpiło 23 młodych artystów – wśród laureatów najwięcej było Rosjan, ale nie brakło też gości z Ukrainy, Białorusi i Przydniestrza.

Jedynie cztery grupy – z Łotwy i Białorusi, prezentowały się w tańcu estradowym. Taniec klasyczny oglądała publiczność w sześciu punktach programu i w tej kategorii można było podziwiać aż cztery solistki oraz jeden zespół z Nowego Sącza.  

10 zespołów rywalizowało w kategorii „taniec ludowy, folk, ludowy stylizowany. Nie brakło tutaj dwóch polskich grup: „Kasianiecka” z Kaluszyna i „Łęcycanie” z Łęczycy. Najwięcej było jednak zespołów z Rosji, Białorusi, Estonii. Grand Prix – w tej właśnie kategorii – zdobył rosyjski zespół „Likowanie” z Sankt-Petersburga.

W tańcu dziecięcym, który prezentowało pięć grup, prym wiodła Białoruś.

Dużym powodzeniem cieszył się taniec nowoczesny (18 punktów programu), a w tej kategorii – po solowym występie -wyróżnienie zdobyła  Iza Garbacz, wychowanka Beaty Korczak-Kuzak.

W tańcu towarzyskim zdecydowały się wystąpić tylko dwie grupy białoruskie.

Najwięcej Białorusinów występowało też w licznie obsadzonej 1 kategorii wokalistów. Rywalizowały z nimi jednak i młode talenty z Gdańska, Tarnowa, Kolbuszowej, Kielc, Janowa Lubelskiego i Nowego Targu. Laureatką III stopnia została Katarzyna Wojtyczka przygotowana przez Dorotę Kret. 

Najliczniej reprezentowana była 2 kategoria wokalistów – z 22 występującymi artystami. Laureatem I stopnia został tu znany już z występów w Sacrosongu Krystian Gizicki z Nowego Sącza, a laureatką II stopnia jest Edyta Limanówka, wychowanka Doroty Kret. Wyróżnienie zdobyła Aurelia Wojeńska, przygotowana przez Marię Wójcik.

W łącznie klasyfikowanych kategoriach 3, 4 i 5-tej, po nagrody sięgnęły znowuż dwie wychowanki Doroty Kret: Martyna Plewa jako laureatka II stopnia i Beata Sutor – laureatka I stopnia.   

Intershow 2019 - ogłoszenie wyników

Fot. Anna Szopińska