20190205 110rocznica karlowiczStowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem wraz z partnerami : Skitourowe Zakopane.pl, Państwowa Szkoła Muzyczna z Katowic i Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „ATMA" w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, , jak co roku, pragnie uczcić rocznicę tragicznej śmierci swojego patrona.

W tym roku jest to 110 rocznica ,która jest okazją , aby przypomnieć życie i twórczość tego wybitnego kompozytora, taternika, fotografa, publicysty , miłośnika gór i narciarstwa, współzałożyciela TOPR. Mieczysław Karłowicz zginął w dniu 08 lutego 1909 roku przysypany lawiną pod Małym Kościelcem w Tatrach, podczas samotnej wędrówki na nartach . Była to osobowość wszechstronnie utalentowana, angażująca się w wiele dziedzin życia społecznego, bardzo związana z regionem Tatr i Podhala.

To nie tylko wybitny kompozytor okresu Młodej Polski, ale również bardzo wrażliwy na piękno Tatr fotograf, prekursor „znakowanej” turystyki górskiej i ochrony przyrody, a także współzałożyciel, razem z Mariuszem Zaruskim,  TOPR.

W tym roku zapraszamy 09 lutego (sobota)  na godz.17.00 do kameralnych wnętrz „ATMY” w Zakopanem przy ul. Kasprusie 19  na  koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza z Katowic. W programie usłyszymy młodzieńcze utwory Mieczysława Karłowicza.

W czwartek 07 lutego o godz.9.00  z Kuźnic wyruszy, pod opieką licencjonowanego przewodnika górskiego, skiturowa wycieczka pod Kamień Karłowicza– miejsce upamiętniające jego śmierć pod lawiną.

Stowarzyszenie im. M. Karłowicza  w Zakopanem  jest również partnerem koncertu pn. KARŁOWICZ in MEMORIAM, który odbędzie się w 08 lutego (piątek) w kościele św. Krzyża w Zakopanem o godz.20.00

Wystąpią :
Konstanty Andrzej Kulka & Monika Stefaniak & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

 

Serdecznie zapraszamy !