2b6096c1 1a4d 4257 98ec a3be0a759fc1NOWY TARG. Dnia 10.04.2019 w Miejskim Ośrodku Kultury  miała miejsce prezentacja filmu z cyklu "Przyjaźń w cieniu Kremla-jutro Ukraina". Interesujący dokument przygotowany dla Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ilustrujący zbrodnie rosyjskie na terenie ziem zajętych przez Rosję.

Wyjazd ekipy dokumentującej zbrodnie zorganizowała i sama wzięła w niej udział poseł PiS Małgorzata Gosiewska. Kobieta, która straciła męża w katastrofie smoleńskiej, z dużą odwagą i determinacją postanowiła uświadomić światu, że tocząca się na zachodniej Ukrainie wojna posiada wszelkie znamiona ludobójstwa i tym samym powinny nią się także zająć instytucje międzynarodowe. Film zrealizowali nowotarżanin Wojciech Jachymiak i Maciej Grabysa. Realizatorów filmu udało się dotrzeć nie tylko w miejsca działań wojennych, ale również do osób, które były świadkami lub ofiarami działań żołnierzy samozwańczej Republiki Donieckiej i wspierających ich Rosjan. Jedna z ofiar, która miała odwagę wystąpić przed kamerami, ewangelicki pastor Ołeksandr Chomczenko zmarł wkrótce po zrealizowaniu dokumentu. Obraz tortur psychicznych przedstawiła Irina Dowgań, kobieta nie tylko fizycznie, ale i psychicznie dręczona i poniżana przez rosyjskie specsłużby. W dyskusji po projekcji wstrząsającego filmu, prowadzonej przez Marcina Stawickiego, obok obydwu autorów  udział wzięli : bezpośrednia ofiara wojennej przemocy oraz ukraiński działacz polskiego pochodzenia pan Sebastian Sokołowski.3c2818bf 9999 4378 bee9 734f0306ebde

Przez wypowiedzi dyskutantów przebijała gorycz z powodu milczenia Trybunału w Hadze na temat wydarzeń na Ukrainie i niewielkim wsparciu struktur Unii Europejskiej, a ze strony przedstawicieli Ukrainy także wdzięczność dla Polaków, którzy wspierają Ukrainę pomimo bolesnych zaszłości historycznych i starają się nagłaśniać problem na arenie międzynarodowej. 

Dodatkową atrakcją wydarzenia był występ kapeli góralskiej, której starannie dobrany repertuar współgrał  z powagą i nastrojem filmu.