P3430677NOWY TARG. Wzorem lat ubiegłych, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza na wyjątkową i jedyną w roku noc, podczas której otworzy szeroko swoje podwoje, zapraszając na szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna, 9. już edycja  Nocy w Stolicy Podhala, odbywać się będzie pod hasłem „Na koniu i pancerzu w służbie Rzeczypospolitej”. Wpisuje się ona  w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Wojny Obronnej 1939 r.  Program 9. Nocy był przedstawiany podczas konferencji w Muzeum Podhalańskim. 

W sobotę 18. maja 2019 r. na rynku przed ratuszem miejskim, ale także w jego zabytkowych wnętrzach, oczekiwać będą na przybyłych gości niespodzianki i interesujące wydarzenia. 

Noc Muzeów zostanie uroczyście otwarta o godz. 17.00,  by następnie zaprosić uczestników do zwiedzania wystawy historycznej pt. Koń a sprawa polska. W 100. lecie odzyskanie niepodległości przez Polskę. Po tej ciekawej ekspozycji oprowadzać będzie Barbara Wiśniowska - jej kurator.

Polacy w koniu od najdawniejszych czasów widzieli nie tylko piękne i pożyteczne zwierzę, ale przyjaciela, którego inteligencję i wierność umieli ocenić. Trudno jest naprawdę wyobrazić sobie postać rycerza polskiego bez konia. Czy to w bitwie, czy w zawadiackiej jakiejś eskapadzie, wszędzie widzimy szlachcica z koniem, zawsze z nim nierozłącznym. Nie było cenniejszego zakładu, nie było milszego prezentu — jak rumak, strojny niczym dziewczyna w przedziwne czapraki, fantastyczne uździenice. Lecz strój ten, to jeno miły dodatek — cała treść i radość — to koń! Cechą polskiego charakteru narodowego była odwieczna miłość do stanu żołnierskiego oraz na śmierć i życie związanego z nim konia.

Konie w Polsce obecne były od samego początku jej istnienia, choć w pierwszych wiekach nie były to konie zbyt okazałe.  Polska posiadała również konie przejęte podczas bitew czy wojen i choć nie były one to liczne, na pewno przyczyniły się do uszlachetnienia polskiego stada. Już pierwsi Piastowie Bolesław Krzywousty i Kazimierz Wielki mieli swoje stada. Stadninę posiadali również arcybiskupi gnieźnieńscy, a także niejaki Przecław z Gołuchowa. W okresie średniowiecza sprowadzano konie głównie z Węgier, w mniejszym stopniu również z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii. Unia Polski z Litwą zapoczątkowała znaczący przełom, jeżeli chodzi o hodowlę konia w Polsce. W owych czasach koń był podstawowym środkiem transportu na całym świecie - obok osła i wielbłąda. Kraj o ogromnej powierzchni potrzebował konia, szybkiego i wytrzymałego na trudy długiego podróżowania. Rzeczpospolita podjęła wzmożone wysiłki, by wyhodować konia, który sprosta potrzebom wojennym i gospodarczym. Południowo-wschodnie kresy Rzeczpospolitej oferowały również idealne pastwiska ogromnych rozmiarów, bliską styczność ze Wschodem, oraz wielość szlachetnych ras koni. Dla wielu folwarków szlacheckich hodowla stała się tzw. „żyłką złota”. Ostatecznie Polska doczekała się swojego wierzchowca, który sprostał wymogom armii. Koń przeniknął wiele dziedzin życia ludzkiego; od wojny niosącej zagładę po zaloty sprzyjające rozmnożeniu ludzkiego plemienia („Jakem jechał do dzieweczki, brzęczały mi podkóweczki…”), od gałęzi nauki zwanej hipologią po dziedzinę wykluczającą badania, a przynoszącą prawdy gotowe, przeznaczone do wierzenia – po religię. Na ekspozycji obok kilkunastu tablic tematycznych prezentowane są ciekawe pamiątki, artefakty, zdjęcia i dokumenty związane z dziejami konia w Nowym Targu i na Podhalu, pochodzące z zasobów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Kolejnym punktem programu będzie prezentacja polskiego czołgu rozpoznawczego TKS i 37 mm armaty ppanc. wz. 1936, a także dioramy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73. Pułku Piechoty oraz Muzeum Śląskiego Września 1939 r. Na ekspozycji będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie, jakie mieli na swoim wyposażeniu polscy żołnierze walczący we wrześniu 1939 r. z niemieckim, słowackim i radzieckim okupantem. Towarzyszyć im będą rekonstruktorzy w historycznych mundurach.

P3430690

W dalszej części wieczoru zaprosimy naszych gości na prezentację dwóch książek: Jacka Palucha, 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, zarys dziejów i trwałość pamięci oraz Stanisława Korusiewicza, Apel podhalański - słownik biograficzny żołnierzy zmobilizowanych przez  1. Pułk Strzelców Podhalańskich w sierpniu i wrześniu 1939 r.

W połowie trwania wydarzenia organizatorzy zaproszą wszystkich na wyjątkowy Koncert Agnieszki Banaś pt. Moja przystań”. Agnieszka Banaś – wokalistka, aktorka scen teatralnych. Głównie związana z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonuje pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła. Obecnie koncentruje się przede wszystkim na własnym materiale autorskim. Tworzy swój zespół. Współpracuje na stałe z muzykami: Romanem Wierciochem - pianistą, Grzegorzem Klimczakiem – basistą i innymi. W repertuarze znaleźć można zarówno aranżowane pieśni ludowe jak i autorskie piosenki z elementami poezji, jazzu, folku.

BANAS

W tegorocznej Nocy Muzeów swój udział zaznaczy również Wojskowa Komenda Uzupełnień. Żołnierze i oficerowie opowiedzą o swojej pracy oraz zaprezentują sprzęt, który jest na wyposażeniu współczesnego Wojska Polskiego.

Podobnie jak w roku ubiegłym Noc Muzeów zakończy się seansem z cyklu „W Starym Kinie”. Tym razem zaplanowano projekcję polskiego filmu komediowego  z 1938 roku pt. „Paweł i Gaweł” w reżyserii Mieczysława Krawicza. Tytuł nawiązuje do bajki Aleksandra Fredry, jednakże akcja filmu odbiega od literackiego pierwowzoru. Z filmu tego pochodzi popularna kołysanka Ach, śpij kochanie ze słowami Ludwika Starskiego, wykonywana przez duet Bodo–Dymsza. Film opowiada o perypetiach dwóch sąsiadów – sprzedawcy kolonialnego Gawła Pawlickiego (Adolf Dymsza) oraz Pawła Gawlickiego (Eugeniusz Bodo), wynalazcy dwupentodowej czterooktiodowej heterodyny z podwójnym napędem, automatycznym magnoskopem i telesynchronizacyjno-magnetycznym dynamo z przeciwzanikową eliminacją fal, potocznie zwaną radiem. Chcąc rozreklamować swój wynalazek, Paweł udaje się do Warszawy, gdzie spotyka Gawła. Tam Paweł zakochuje się też w skrzypaczce Violetcie (Helena Grossówna), zmuszonej udawać "cudowne dziecko", o czym Paweł nie wie.

P3430683

Przez cały wieczór przed ratuszem będzie można oglądać również dioramę SRH 73. Pułku Piechoty oraz Muzeum Śląskiego Września 1939 r., zakupić książki o tematyce historycznej i turystycznej na stoisku Księgarni BookBook. Czynne będą również wystawy stałe i czasowe w salach wystawienniczych muzeum.

Wydarzenia towarzyszące przed ratuszem:

 • Prezentacja polskiego czołgu rozpoznawczego TKS, armaty ppanc. kal. 37 mm wz. 1937 oraz diorama Grupy Rekonstrukcji Historycznej 73. Pułku Piechoty oraz Muzeum Śląskiego Września 1939 r.
 • Stoisko promocyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu
 • Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
 • Kiermasz książki historycznej i turystycznej

Program:

 • 17.00 Uroczyste otwarcie 9. Nocy Muzeów w Nowym Targu
 • 17.15       Kuratorskie oprowadzanie po wystawie pt. Koń a sprawa polska.

                       W 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • 18.00      Prezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73. Pułku

                       Piechoty oraz  Muzeum Śląskiego Września 1939 r.

 • 18.30   Prezentacja książek Jacka Palucha, 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, zarys

                       dziejów i trwałość pamięci oraz Stanisława Korusiewicza, Apel

                       podhalański - słownik biograficzny żołnierzy zmobilizowanych przez 

 1. Pułk Strzelców Podhalańskich w sierpniu i wrześniu 1939 r.
 • 19.30 Prezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu
 • 20.30 Koncert Agnieszki Banaś pt. Moja przystań”
 • 22.30 Film z cyklu „W starym kinie”

Zwiedzanie ekspozycji od 17.00 do 24.00

* * *

Podobnie jak w latach ubiegłych Muzeum Podhalańskie zaprosiło do współpracy przy organizacji wydarzenia  instytucje i stowarzyszenia z Nowego Targu. Na zaproszenia odpowiedziały: MCK „Sokół” Galeria BWA „Jatki”, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, Stowarzyszenie „Dalej Podhale” oraz Urząd Miasta Nowego Targu.

Pedagogiczna Biblioteka w Nowym Targu (ul. Królowej Jadwigi 1 )

Podręcznik to podstawowy, obok zeszytu i ołówka, atrybut ucznia i szkoły. Towarzyszy on zmaganiom szkolnym już od starożytności, przechodząc różne fazy i przemiany w wyglądzie, funkcjach, a nade wszystko w przekazywanych treściach. Dlatego, opierając się na przykładach wydawnictw podręcznikowych z XIX i XX wieku, postaramy się  pokazać niektóre transformacje i ewolucje książek szkolnych odzwierciedlające charakter, ducha i klimat czasów, w których powstały i były użytkowane. Warto zatem na chwilę przenieść się do czasów, gdy łacina i greka należały do podstawowych przedmiotów nauczania, teoria ewolucji była nowością, a silniki elektryczne i magnetyzm szczytowymi osiągnięciami fizyki i techniki.  Uzupełnieniem ekspozycji będą  przykładowe pomoce naukowo-dydaktyczne wykorzystywane w dawnej szkole. Zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej, ul. Królowej Jadwigi 1, w godzinach od 17.00 do 24.00.

* * *

MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4)

zaprasza podczas dziewiątej nowotarskiej nocy muzeów na wystawę „Manifest Ceraty„ Andrzeja Dziubka=NABBA.  Zaprasza również na warsztaty – „coś z niczego”, które poprowadzi Maria Zofia Mrożek od godz. 17.30 do 20.30. W dalszej części wieczoru zapraszamy na Art Trailer i Book trailer – prezentację filmów krótkometrażowych wykonanych przez młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej.  BOOKTRAILER FILM – Festival narodził się w 2004 r. w Liceo scientifico di Stato A. Calini  w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma łącząca literaturę z filmowymi środkami wyrazu. Tradycyjną lekturę z nowymi technologiami. Inicjatywa miała na początku lokalny charakter. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju, stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus + Pokaz filmów festiwalowych rozpocznie się o godzinie 20.20 do 20.50. Na podsumowanie wydarzenia zapraszamy na Koncert jazzowy: Tomasza i Konrada Basiuków (gitara, kontrabas) oraz Maurizja Di Paoli – gitara, który rozpocznie się o godz. 21.30. Galerię będzie można zwiedzać od godziny 17.00 do 24.00

* * *

Muzeum Drukarstwa (ul. Sobieskiego 4)

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu mieści się w nowym budynku powstałym w ramach projektu "Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów", który został zrealizowany w latach 2017-2018 w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez Gminę Miasto Nowy Targ z partnerami ze Słowacji - Żylińskim Krajem Samorządowym i Gminą Ludrova.  Cennym eksponatem jest unikatowa maszyna drukarska z połowy XIX wieku, pochodzącą z wiedeńskiej fabryki maszyn założonej w 1836 roku przez Christiana Leo Müllera i Friedricha Helbiga, uratowana przed zniszczeniem przez działaczy Oddziału „Gorce” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a następnie wraz z licznymi akcydensami oraz drukami ulotnymi przekazana wpierw do Muzeum Regionalnego Ziemi Nowotarskiej a później Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.  W placówce odtworzono dawną oficynę drukarską na wzór prowadzonego od 1898 roku zakładu Ignacego Borka. Oryginalne maszyny i wyposażenie pozwalają zapoznać się z dawnymi technikami i procesem druku. Ekspozycja, na którą składa się imponujący cyfrowy zbiór dawnych druków i fotografii oraz interaktywne aplikacje, przybliżą życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze Nowego Targu z początku XX wieku.

 • 16.00 „Literki” warsztaty typograficzne cz.2 dla dzieci 4+ na podstawie książki Jana Bajtlika "Typogryzmol" - docenionej w kraju i za granicą (m.in. wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2015 w kategorii „non fiction”)
 • 17.10 „Noc w drukarni” gra edukacyjna dla rodzin z dziećmi po ekspozycji stałej z nagrodami.
 • 19.00 „Zróbmy książkę!” z Wydawnictwem Dwie Siostry warsztaty dla młodzieży i dorosłych 13+
 • 20.00 Specjalne oprowadzanie po wystawie filatelistycznej „100 lat niepodległości... i co dalej?” 
 • 16.00 - 21.00 Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Drukarstwa. 

Zwiedzanie wystaw od  17.00 do 21.00.

* * *

Budynek Bursy Gimnazjalnej im. Dr J. Bednarskiego, pod wezwaniem św. Stanisława Kostki

(ul. Nadwodnia 5)

Budowę bursy gimnazjalnej w Nowym Targu rozpoczęto w 1911 roku według projektu Kazimierza Wiszniewskiego ówczesnego budowniczego miejskiego a inicjatorem tej budowy był dr. Jan Bednarski. Ostatecznie budynek o ciekawych historyzujących formach został poświęcony i oddany do użytku 20 czerwca 1913 r. Od tamtej pory aż do dnia dzisiejszego służy młodzieży. Niegdyś stanowił internat, dziś mieszczą się w nim sale lekcyjne oraz siedziba Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Dr J. Bednarskiego, pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. W ramach 9. Nocy Muzeów w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Moje spotkania z kulturą” prac w dowolnych technikach opr. Aneta Borkowska. W dalszej części wieczoru odbędzie się Spektakl  pt. „Doktor Bednarski i Górale” wg. scenariusza Marii Ciężobki w wykonaniu uczniów I LO w Nowym Targu. Na podsumowanie wieczoru zapraszamy na wieczorek autorski Barbary Balickiej „Moje wiersze, moje malowanie” . Zwiedzanie zabytkowego budynku oraz wystaw stałych od 17.00 do 22.00

* * *

Schron w Urzędzie Miasta – Izba zimnej wojny i socjalizmu (ul. Krzywa 1)

Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej nowy budynek, w którego piwnicach zgodnie z ówczesną doktryną obronną zostało utworzone Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej (schron). Jego zadaniem, w przypadku wojny, było kierowanie urzędem miejskim oraz koordynowanie działań formacji obrony cywilnej.

Pomieszczenia zostały zaopatrzone w stalowe drzwi zabezpieczające przed wybuchami czy też atakiem gazowym bądź innymi skażeniami . W celu zapewnienia odpowiednich warunków do pracy na wypadek konfliktu zbrojnego stanowisko kierowania zostało wyposażone w środki łączności umożliwiające kontakt z innymi urzędami oraz jednostkami obrony cywilnej. W przypadku szczelnego zamknięcia stalowych drzwi, dopływ świeżego powietrza zapewniał specjalny układ wentylacyjny wyposażony w odpowiednie filtry, które pomimo upływu wielu lat pozostały sprawne po dzień dzisiejszy. W przypadku zawalenia się budynku projektanci zapewnili również wyjście ewakuacyjne znajdujące się na podwórku dzisiejszego Urzędu Miasta.

Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu można zwiedzać od godziny 18.00 – 24.00

9. Noc Muzeów - konferencja

Fot. Anna Szopińska