tło www 1170x878

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Antoniego Rząsy, jednego z najwybitniejszych Polskich rzeźbiarzy oraz nauczyciela, współpracownika i przyjaciela Antoniego Kenara.

Łatwo rozpoznawalne, drewniane rzeźby artysty są inspirowane sztuką ludową i wyróżniają się swoistą stylistyką i prostotą form. Z okazji rocznicy Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja im. Antoniego Rząsy zapraszają na konferencję naukową, która odbędzie się w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem (ul. Bogdańskiego 16a). Wydarzenie poruszy różnorodne zagadnienia, m.in:

- twórczość Antoniego Rząsy
- miejsce i jego kontekst – wpływ na twórczość artysty
- spotkanie z rzeźbami – analiza i interpretacja
- inspiracje sztuką ludową w sztuce współczesne
Gośćmi specjalnymi będą: historyczka sztuki Katarzyna Chrudzimska-Uhera,teolog, historyk i biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha oraz teolog prawosławny Michał Klinge.

Wydarzenie ma ukazać spojrzenie organizatorów na dorobek artysty przez „pryzmat miejsca i doświadczeń kształtujących Jego osobowość” oraz pokazać „związek artysty z miejscem, z którego pochodził”. Program rozpoczyna się wernisażem „Futoma Antoniego Rząsy – poplenerowa wystawa fotografii” w piątek 29 listopada o godzinie 17:00, następnie o godzinie 19:30 będziemy mogli posłuchać specjalnego recitalu Stanisława Sowińskiego. Dzień później, w sobotę 30 listopada odbędą się prelekcje - już o 14:30 rozpocznie się część pierwsza, natomiast po przerwie - 16:00 zaplanowano część drugą. O godzinie 17:00 będzie mieć miejsce spotkanie z przyjaciółmi i uczniami artysty, które poprowadzi Maciej Krupa. W niedzielę - 1 grudnia w Galerii poświęconej rzeźbiarzowi o godzinie 10:00 odbędzie się Msza Święta, a na zakończenie o 11:30 część trzecia prelekcji, którą wygłosi biskup Michał Janocha.