muzemtatrzanskei2

Skarbnica Tatr i Podhala, jedno z największych muzeów regionalnych w Polsce świętuje w tym roku 130-lecie swojego istnienia. W poniedziałek, 25 listopada w Hotelu Mercure Kasprowy odbyła się wyjątkowa gala poświęcona jubileuszowi tej instytucji. Władze województwa reprezentował wicemarszałek Łukasz Smółka oraz radni SWM: Jerzy Fedorowicz i Jan Piczura.

 Z tej okazji wicemarszałek Łukasz Smółka wręczył na ręce Anny Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Złoty Medal – „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast w podziękowaniu za troskliwe pielęgnowanie skarbów polskiej sztuki oraz upowszechnianie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego samorząd województwa wyróżnił pracowników Muzeum Tatrzańskiego złotym Krzyżem Małopolski. Odznaczenia otrzymali: Teresa Jabłońska, Danuta Janusz, Małgorzata Kowalczyk, Agata Nowakowska-Wolak, Helena Agata Pitoń i Wojciech Szatkowski.

Jubileuszowy prezent w postaci obrazu Portret górala Wojciecha Biskupa Walka autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza wręczył wicemarszałek Łukasz Smółka.

Muzeum Tatrzańskie to instytucja o wyjątkowej historii i zasługach. Przez lata tworzyło ją wielu wybitnych twórców, odkrywców Zakopanego. Wśród nich warto wspomnieć lekarza i społecznika Tytusa Chałubińskiego, etnografa Bronisława Piłsudskiego oraz twórcę stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Gratuluję pięknego jubileuszu i dziękuję za trud wkładany w edukację i popularyzowanie kultury regionalnej, nie tylko wśród mieszkańców naszego regionu. Wysiłek, który wkładacie Państwo w pielęgnowanie pamięci o historii, sztuce i ludziach jest nie do przeceniania. Życzę Państwu kolejnych sukcesów i dumy z tego, co udało się dokonać - dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

***

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce powołane przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w 1889 roku. Do grupy założycieli Muzeum należeli: Adolf Scholtze, dr Ignacy Baranowski, dr Władysław Florkiewicz i wiele innych osobistości.

Muzeum posiada jedenaście filii – w tym siedem w Zakopanem oraz po jednej w: Chochołowie, Czarnej Górze, Jurgowie i Łopusznej.

Autor: Biuro Prasowe UMWM