opera góralska

MAZOWSZE. Warszawa to kolejne miasto, którego mieszkańcy mogli usłyszeć historię pobytu bł. Jana Pawła II na Podhalu. Tym razem górale wystawili swoją operę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

 

Do tej pory góralskie widowisko wystawiane było m.in. w Zakopanem, Nowym Targu i Rzymie. Majowa wizyta w stolicy to pierszy występ aktorów z Podhala, Pienin, Spisza i Orawy na Mazowszu.

Dochód ze spektaklu przekazany będzie Fundacji Międzynarodowy Instytut Edukacji, która od kilku lat organizuje naukę dla młodych Polaków ze Wschodu.

- Jest to piękne połączenie przesłania Jana Pawła II z darem wielu polskich serc- mówi Kazimierz Korab, prezes fundacji. - Wyrazem tego wspólnego dzieła jest hasło umieszczone na afiszu: „znowu bądźmy razem".

W widowisku występuje ponad stu pięćdziesięciu wykonawców, śpiewaków i muzykantów reprezentujących miasta i wioski Podtatrza. Jest to symboliczna reprezentacja ludu podhalańskiego, który wyraża wdzięczność papieżowi-Polakowi za czas pontyfikatu, za troskę o rodaków, za słowa wypowiedziane pod Giewontem w 1997 roku – na Was zawsze można liczyć.