Kolory Francji fot. Jan CieplińskiRABKA-ZDRÓJ. W Rabce-Zdroju dobiegły końca wystawy i plener artystów francuskich „Kolory Francji". W Galerii „Pod Aniołem" zostały wystawione m.in. prace autorstwa Yannicka Leidera oraz Barbary Kłosińskiej-Gębarzewski, czyli prowadzących warsztaty "Kolory Francji".

akolory francjiW Galerii „Pod Aniołem" odbył się finisaż wystaw Kolory Francji – plener i wystawy w Rabce-Zdroju.

„Rysunki" od 15.08.2013
„Karnety z podróży" od 7.09.2013
„Kolor Południa" od 7.09.2013

CRÉ ART – Ośrodek Zajęć Plastycznych w Sevres pod Paryżem został założony w 1996 roku przez Francuzkę Rosine Pennecot i Polkę Barabarę Kłosińską-Gębarzewski; realizuje warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci; we wrześniu tego roku jedenastoosobowa grupa zawitała do Rabki Zdroju i w Galerii „Pod Aniołem" zaprezentowała swoje prace pn. „Karnety z podróży". Warsztaty i plener prowadzą Barbara Kłosińska-Gębarzewski oraz Yannick Leider, których rysunki można podziwiać od 15 sierpnia.

Barbara Kłosińska-Gębarzewski – ur. w 1950 r. w Katowicach; absolwentka ASP w Krakowie; od 1975 r. mieszkanka Sevres; przez kilkanaście lat pracowała jako dyrektor artystyczny w paryskich agencjach reklamowych; założycielka i wykładowca CRÉ ART.; od lat wystawia swoje prace – grafikę, rysunki i malarstwo – we Francji i w Polsce; jej domem rodzinnym jest „Biały dworek" w Rabce-Zdroju, dom zbudowany przez dziadka Teofila Kłosińskiego, właściciela sklepu „Praca" mieszczącego się w okresie międzywojennym w willi „Pod Matką Boską". Ojciec artystki w czasie II wojny światowej był partyzantem w oddziale „Adama" i wykładowcą na tajnych kompletach w Rabce.

YANNICK LEIDER – ur. w 1946 r. w Paryżu, absolwent WSSP w Gdańsku – malarstwo w pracowni prof. Jacka Żuławskiego i ceramikę w pracowni prof. Hanny Żuławskiej; od 2003 r. mieszka w Grenobie. Artysta wystawia regularnie swoje prace we Francji, Holandii, Niemczech i w Polsce. Jefo prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Berlinie, w Hamburgu, Deventer i Grasse oraz kolekcjach prywatnych we Francji, Polsce, Szwajcarii, USA, Holandii, Niemczech, Anglii i Korei Południowej.

W plenerze uczestniczyli: Maryse Le Bras & Roseline Guermeur & Michel Guermeur & Jean Queniart & Jacqueline Queniart & Gerard Riviere & Anne-Marie Even & Monique Legentil & Marie-Jo Ratni & prowadzący warsztaty Barbara Kłosińska-Gębarzewski & Yannick Leider

GALERIA zdjęć potem

fot. Jan Ciepliński