Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Pilecki"

Reklama

Społeczeństwo

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Pilecki"

film pilecki

ŁOPUSZNA. Dziś 13 maja, w rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, w Dworze w Łopusznej rozpoczęły się fabularne zdjęcia do filmu "Pilecki". Film powstaje w ramach akcji obywatelskiej PROJEKT: PILECKI za pieniądze przekazane przez ponad 1,5 tysiąca obywateli.

Realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento film "Pilecki" ma być pełnometrażowym, fabularyzowanym dokumentem. Wczoraj ekipa realizująca film "Pilecki" odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz. Filmowcom towarzyszył Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki Pileckiego. Śladami więźnia numer 4859 oprowadził ich dr Adam Cyra, badacz dziejów Pileckiego i autor książki "Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz". Pod Ścianą Straceń wszyscy oddali hołd ofiarom niemieckich zbrodni, a symboliczny znicz zapalił również Marcin Kwaśny, który zagra w filmie Witolda Pileckiego.

Ta wizyta, w przeddzień rozpoczęcia zdjęć fabularnych do filmu, to ważny element duchowego przygotowania do roli - mówi Marcin Kwaśny. - Przejście śladami Rotmistrza wraz z jego synem zawiera w sobie symboliczną głębię, a przybliżenie się do piekła Auschwitz i zapoznanie się z artystycznymi zapisami osób dotkniętych tym doświadczeniem jest niepowtarzalną możliwością zrozumienia chociaż częściowo doświadczenia, przez które przeszedł Witold Pilecki.

Rotmistrza nie rozumieli przed laty jego dowódcy, bo nie byli w stanie pojąć, czym był Auschwitz - dodaje Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu. - My mamy obowiązek i możliwość, aby postarać się zrozumieć. Bez wizyty w Auschwitz, raport Pileckiego nie będzie do końca zrozumiały. Film musi pozwolić doświadczyć widzowi emocji, które towarzyszą jego bohaterom, ale najpierw tych emocji muszą doświadczyć jego twórcy i wszyscy zaangażowani w tę produkcję.

13 maja w Łopusznej, w rocznicę urodzin Witolda Pileckiego rozpoczęły się zdjęcia do filmu, a na planie również pojawili się : Andrzej Pilecki i Marek Ostrowski, a także muzycy rockowego zespołu FORTECA, który przed dwoma miesiącami wydał płytę "Rotmistrz".

Film powstaje w ramach akcji obywatelskiej PROJEKT: PILECKI (www.projektpilecki.pl), bez udziału państwa, za pieniądze przekazane przez ponad 1,5 tysiąca obywateli. Zdjęcia uda się ukończyć dzięki wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. w Nowym Jorku.

Budżet wciąż jest otwarty - mówi Maciej Klima, wiceprezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. - Chcąc zachować szansę na szeroką dystrybucję zdecydowaliśmy się realizować film w najwyższej, kinowej jakości, co podnosi koszt o około 30 tysięcy złotych, ale wierzymy, że te pieniądze się znajdą. Na tym etapie nie chcemy dopraszać do projektu państwowych instytucji, które przez lata odmawiały wsparcia dla tej produkcji. Zależy nam na tym, aby film o jednym z największych polskich bohaterów zachował obywatelski wymiar.

Jest to możliwe dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu fantastycznych ludzi i środowisk - dodaje Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. - Partnerami projektu są Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. w Nowym Jorku, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Grupa Teatralna Czwarta Ściana oraz liczne grupy rekonstrukcji historycznych.

Zdjęcia do filmu "Pilecki" potrwają do końca czerwca. Zakończenie prac nad filmem zaplanowano na jesień.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento zajmuje się dokumentowaniem swoistego polskiego doświadczenia historycznego jakim była walka z dwoma zbrodniczymi systemami - niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Dotychczas wyprodukowało siedem historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w telewizji publicznej, Planete+, Canal+, TV Republika.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama