Podhale Region

Niedziela, 25 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Mar 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Magazyn

Kompleks Średnich Skoczni Centralnego Ośrodka Sportu

ZAKOPANE. Kompleks Średnich Skoczni, należkompleks skoczni 1 wynikących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, ma w niedalekiej przyszłości zmienić swoje oblicze.

XV Rekolekcje z ks. Tischnerem. Góralom do Kaszubów blisko

rekoltisch18LUDŹMIERZ. Trzy dni trwały w ludźmierskim Sanktuarium XV Rekolekcje z ks. Tischnerem. Tegoroczne nauki i modlitwa skupiały się na triadzie „Bóg – bliźni – sumienie”. Folklorystycznej części charakter nadało spotkanie kultur górali i Kaszubów.

Baja zupełnie nie polityczna, św. Mikołaj na segway’u

bajm17NOWY TARG. Tego roku miało być bez aluzji, dwuznaczności, niebezpiecznych skojarzeń, mrugnięć okiem, personalnych wycieczek, politycznych konotacji. Po prostu bajka typu bajka – dla dzieci, a nie bardziej dla dorosłych, których często bardziej pasowałoby rózeczką, rózeczką... A że reżyser i autor scenariusza – krakowski aktor, kabareciarz, nieposkromiony lew sceny, Rafał Jędrzejczyk, lubi przygrzmieć rubasznie i z grubej rury – zamiast bajki, bajeczki, była Baja. „Baja na Mikołaja”.

Euroregion „Tatry” wspiera dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego

EUROREGION. Znamy kolejne mikroprojekty, które realizowane będą na pograniczu polskeurogegion23022018o-słowackim. Przeznaczono na nie ponad 2 mln euro w Euroregionie „Tatry”.

Pamięci ks. Władysława Pilarczyka - Syćko, co orawskie w Tobie było

ORAWA. Na spotkanie poświęcone pamięci ks. Władysława Pilarczyka do Kiczor – 1 grudnia 2017 r. - zapraszał wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski. Clou tego wieczoru była promocja książki zatytuło010wanej „Orawa księdza Władysława Pilarczyka”.

Kapliczka nad Łapszanką odnowiona!

SPISZ. W kapliczkę nad Łapszanką (943 m n.p.m.) - 23 maja 2017 r. - podczas burzy uderzył piorun siejąc zniszczenie w gontowym pokryciu dachu i unicestwiając jeden z obrazów, drugi uszkadzając, o czym pisaliśmy w Po001dhalu Region [Piorun uderzył w kultową kapliczkę nad Łapszanką, www.podhaleregion.pl, 30 05 2017].

Romana Dziobonia „Spotkania w drodze”. Jestem przyjacielem ludzi…

dziobspot18NOWY TARG. Z Wydawnictwa „Zachylina” prof. Anny Mlekodaj wyszła kolejna dopieszczona i wartościowa pozycja. To „Spotkania w drodze” Romana Dziobonia – klasyka podhalańskiej poezji, autora gawęd i wspomnieniowych książek, niestrudzonego wędrowca, miłośnika gór, zapalonego rowerzysty i narciarza. „Spotkania” są zbiorem wspomnień i opowieści o ludziach – zebranych podczas podróży przez życie.

Ks. Władysław Zązel obdarzony Baraniogórską Panienką

Niebywale sympatyczna uroczystość obdarowania ks. Władysława Zązla obrazem Baraniogórskiej Panienki odbyła się w siedzibie Polskiego Radia Katowice. Przewodnicy górscy z Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w ten właśnie sposób wypełnili niepisaną wolę Andrzeja Dziczkańca-001Bośkoca, który za swojego życia postanowił wykonać kopię obrazu i ofiarować ją ks. Władysławowi Zązlowi, co było też po latach życzeniem żony Olgi i córki Beaty. W uroczystości wręczania obrazu wziął udział prezes Polskiego Radia Katowice Piotr Ornowski i red. Anna Musialik-Chmiel.

Między dworem a wsią – seminarium w zubrzyckim skansenie

W 80. rocznicę przekazania Dworu Moniaków państwu polskiemu w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficzny006m w Zubrzycy Górnej odbyło się seminarium pn. „Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej”, dodam że udane i na dobrym merytorycznym poziomie.

Flisacy z pielgrzymką na Krzeptówkach

ZAKOPANE. W stulecie objawień fatimskich - na IX doroczną pielgrzymkę - flisacy wraz z rodzinami udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Suma, czyli główna uroczysta msza w niedzielę koncelebrowana była przez ks. Wojciecha Jurkowskiego SAC – wicedyrektora Wspólnoty Pallotynów na Krzeptówkach, w towarzys014twie obu proboszczów ks. Marka Kądzielawy (Sromowce Niżne) i ks. Mieczysława Szlagi (Sromowce Wyżne). Kazanie głosił ks. Mieczysław Olech SAC. Podczas sumy śpiewał chór parafialno-flisacki ze Sromowiec Niżnych, na koniec mszy wykonano hymn flisacki, w tej ogromnej nawie kościoła, zabrzmiał podnośnie i przejmująco. Wspaniała chwila, nie do zapomnienia.

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama