Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn „Heródek” wielkolipnicki „Nikifor” (dwie galerie zdjęć)

Reklama

Magazyn

„Heródek” wielkolipnicki „Nikifor” (dwie galerie zdjęć)

lw herodek

LIPNICA WIELKA. Minęło 45 lat od śmierci Karola Wójciaka, zwanego „Heródkiem" rzeźbiarza, pastucha, uznawanego za tzw. „głupka". Jego sztuka to przykład sztuki naiwnej zwanej też „art brut". Ten wielkolipnicki „Nikifor" doczekał się uczczenia swej twórczości. Jego rzeźby, o czym marzył za życia, znalazły się w miejscowym kościele...

- Ta sztuka jest intrygująco brzydka – mówiła Żaneta Groborz – Mazanek, historyk sztuki, zapewniając równocześnie o jej wyjątkowości. – Ona może przerażać, fascynować. Te rzeźby są brzydkie i to jest ich wartością – podkreślała. Dodała, że mają w sobie wielką ekspansję, są sugestywne, a dzięki wielkiemu ładunkowi ekspresji docierają wprost do wnętrza człowieka. – Karol Wójciak był „szaleńcem Bożym", a sztuka jego jest sztuką sakralną, docieramy dzięki niej do archetypowych treści. To sztuka energetyzującą – zapewniała historyk sztuki.

Żaneta Groborz – Mazanek podkreśliła, że z całą stanowczością, chce zapewnić, że rzeźby „Heródka" mają większą wartość od tych, które są w wielkolipnickim kościele. Są one co prawda poprawnie i dokładnie wykonane, nie mają jednak tego ładunku, który niosą rzeźby „Heródka".

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Po ołtarzem stanęły rzeźby Korola Wójciaka. Tak spełniło się pośmiertnie jego życiowe marzenie. Rzeźby ,w sumie całą kolekcję 32 sztuki, udostępniło Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, 4 rzeźby udostępniło Muzeum Orawski Park Etnograficzny z Zubrzycy Górnej, 1 Muzeum Etnograficzne z Krakowa, 2 rzeźby prywatny właściciel z Kiczor, 1 Krystyna Osika i 2 – Majka Kubacka, aktorka z Krakowa i pomysłodawczyni jubileuszu.

A tuż po mszy świętej był czas na samodzielne kontemplowanie rzeźb i sztuki, podziwianie miejsc związanych z wielko lipnickim „Nikiforem". Po południu były posiady pełne wspomnień w gospodarstwie Państwa Smreczaków, którzy przygarnęli kiedyś „Heródka". Każdyz uczestników miał choć jeden krawat. Dlaczego? Krawaty, nawet po kilka naraz, nosił Karol Wójciak. Były one jego wizytówką.
Kim był Karol Wójciak zwany „Heródkiem?". Urodził się w 1892 roku, zmarł w 1971 roku. Jako artysta został odkryty w latach 60-tych XX wieku przez miłośników sztuki ludowej. Jego rzeźby trafiły nawet do Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

„Heródek" był zwykłym pastuchem, którego miejscowi uważali za „głupka", miał bowiem problemy z mową, mówił bardzo niewyraźnie. To pewnie dlatego bardzo krótko chodził do szkoły, ledwie pisał i czytał. Uważano go też za bardzo dobrego człowieka, życzliwego i uczynnego. Dobrze grał na skrzypkach. Zapraszano go więc na wesela i chrzciny. Wpadał jednak w gniew, gdy niszczono jego rzeźby, którymi opiekował się jak ludźmi.

Wiele rzeźbił, mieszkając w stajni, która była jego pracownią. Rzeźbił zwierzęta, Pana Jezusa, Matkę Boską, świętych i anioły. Jego rzeźby są bardzo proste. Nie przywiązywał wagi do szczegółów postaci, czynił to tylko w przypadku twarzy. Jego rzeźby miały duże oczy i dłonie. Kolory rzeźb były podstawowe. Swe dzieła ustawiał Karol na łące. Dlaczego? Wierzył, że gdy zobaczą je ludzie staną się lepsi, będą pobożnie i godnie żyć...

Zawsze chciał by jego rzeźby stanęły w kościele. Spełniło się to za sprawą wielu ludzi. Główną pomysłodawczynią był jednak Majka Kubacka, aktorka z Krakowa, którą zafascynował wielko lipnicki „Nikifor". Wyjaśniła ona „Podhale Region", że przygotowywała ona spektakl, jako reżyser. Musiała wykonać pracę poznawczą. Tak spotykała się cały czas z jego marzeniami. – Chciał, aby te rzeźby były w kościele, ja chciałam, aby to jego marzenie się spełniło, bo on był tak dobrym człowiekiem, tak wiele robił dla ludzi – wyjaśnia Majka Kubacka.

.Galeria zdjęć z posiadów i wnętrza dawnego domu Smreczaków oraz kościoła - fot. Beata Szkaradzińska

Galeria zdjęć - fotoreportaż Bronka Kowalczyka.

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama