Korona wirus srodki Strona 01

Masz tę moc to publikacja dla rodziców i dzieci, która pozwala zrozumieć o co właściwie chodzi z tym wirusem.

Panująca pandemia wpływa na nas wszystkich. Czujemy się sfrustrowani zakazami i nakazami. Przymus pozostania w domach część z nas odbiera jako ograniczenie wolności, a nie jako zabezpieczenia pozwalające na zwalczenie wirusa. Żeby jednak zahamować wzrost zachorowań musimy dostosować się do nich wszyscy. Dotyczy to również dzieci.

Jak wytłumaczyć im co dzieje się w około nich? Chociaż może się wydawać, że dzieci nie przywiązują wagi do obecnej sytuacji, pamiętajmy, że dostrzegają więcej, niż nam się wydaje, a nasze emocje udzielają się im. Wkoło pełno jest informacji dotyczących śmierci, zakażeń i obostrzeń. Nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed nimi. Część najmłodszych cieszy się, że nie musi chodzić do szkoły, ale niemożliwość spotkania z przyjaciółmi i pójścia na ulubiony plac zabaw może być frustrujące. Możemy za to sprawić,że ten czas będzie dla nich łatwiejszy. Specjaliści doradzają, by nie zasypywać dzieci informacjami na temat pandemii, ale też, żeby w razie pytań dziecka odpowiedzieć na nie zgodnie z prawdą. Pomocą może być dla nas poniższa publikacja, stworzona specjalnie dla dzieci. O to jak postała pytamy współautorkę panią Patrycję Herbut.

- W zasadzie inicjatywa do stworzenia książki wyszła od ilustratorki Ewy Podleś i autorki Agnieszki Frączek. Ewa Podleś, która ilustruje między innymi książki dla dzieci w Wydawnictwie Olesiejuk zgłosiła się z pytaniem czy Wydawnictwo wesprze obydwie panie w projekcie stworzenia książki bezpłatnie. Agnieszka Frączek także pisze dla dzieci, między innymi w Wydawnictwie Literatura.

Można powiedzieć, że stworzyliśmy tę książkę dzięki poczcie pantoflowej i bezinteresownej chęci pomocy najmłodszym czytelnikom.

W Wydawnictwie Olesiejuk uznaliśmy, że to wspaniała inicjatywa, którą poparło także nasze szefostwo i tak oto kilka osób z Wydawnictwa Olesiejuk pomogło między innymi w złożeniu książki, poddaniu jej kilkukrotnej redakcji, a także w wypuszczeniu jej w szeroki świat Internetu.

Jak udało Wam się połączyć siły tylu osób do wspólnego działania?

- Ewa Podleś i Agnieszka Frączak dotarły do lekarzy medycyny i weterynarii i do psychologów, którzy zdecydowali się za darmo skonsultować tekst książki. Psycholog Agnieszka Wilkaniec i lek. wet. Wiktoria Melges to znajome Ewy Podleś. Ilustratorka poprosiła pediatrę syna – lek. med. Justynę Laskowską – o wypisanie objawów zarażenia koronawirusem, a później ta sama lekarka razem z pulmonolog lek. med. Beatą Kusak stworzyły ramy tekstu do książki. I tak, dzięki zaangażowaniu pierwszych osób, pojawiały się kolejne: psychologowie, weterynarz…

Przyświecał nam cel, aby ten materiał był profesjonalny, rzetelny, ale też dostosowany do wieku głównych odbiorców, czyli dzieci.

Jak to się stało, że publikacja jest całkowicie bezpłatna?

- Autorki już na samym początku zaznaczyły, że nie chcą robić tego za pieniądze, niepotrzebny jest też szyld konkretnego wydawnictwa, dlatego na ostatniej stronie wypisane są nazwiska osób, zaangażowanych w projekt, nie zaś stopka redakcyjna jednej oficyny. Idea tego pomysłu była taka, by ludzie, którzy specjalizują się w każdym etapie tworzenia, wydawania i promowania książki, zechcieli zrobić to, co potrafią najlepiej za darmo, dla najmłodszych.

Zamieszczamy link do publikacji i zachęcamy do zapoznania się z nią. Możecie ją wydrukować lub pokazać pociechom na komputerze. https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

Ukazała się też wersja animowana, dostępna na YouTube na kanale Wydawnictwa Olesiejuk:

Praca stworzona przez profesjonalistów w swoich dziedzinach to idealna pomoc w rozmowie z dzieckiem. Jest dla nas też przykładem, że w obliczu epidemii możemy liczyć na dobrych ludzi, którzy bez wahania oddają kawałek siebie, by pomóc innym. Udostępniajmy, niech dobro idzie w świat.