car accident 1995852 1920

Firmy ubezpieczeniowe, obliczając wysokość składki, konkretnej polisy biorą pod uwagę wiele czynników. Czasami te wyliczenia nie są jasne dla przeciętnego zjadacza chleba i budzą pewne wątpliwości. Z tego tekstu dowiesz się, co dokładnie wpływa na koszt Twojego ubezpieczenia OC. Pozwoli Ci to łatwiej zrozumieć zwyczaje panujące w branży.

Zanim zaczniemy
Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Oznacza to, że zakres takiej polisy jest w każdej firmie taki sam, ponieważ precyzyjnie reguluje to ustawa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co gwarantuje Ci ubezpieczenie OC i kiedy możesz liczyć na wypłatę środków z polisy, wejdź na stronę http://ubezpieczenie24.org/. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje.

Jakie czynniki wpływają na koszt polisy OC?

Wiek i doświadczenie
Niemal wszyscy ubezpieczyciele uważają, że im młodszy kierowca, tym większe ryzyko wypadku ze względu na małe doświadczenie za kółkiem. Niestety, ale osoby, które dopiero ukończyły kurs, nie mogą liczyć na zbyt atrakcyjne oferty. W III kwartale 2019 roku grupa kierowców, która płaciła najwięcej za OC to osoby od 18 do 25 lat.
Stan cywilny
Ten trend utrzymuje się już od wielu lat. Osoby z ustabilizowanym życiem osobistym mogą w znaczny sposób obniżyć wysokość składki OC. Małżeństwo sprawia, że ubezpieczyciele patrzą na klienta przychylnym okiem. W III kwartale 2019 roku osoby w zalegalizowanych związkach płaciły ok. 13% mniej niż cała reszta.
Liczba posiadanych dzieci
Rodzice za kółkiem są postrzegani przez ubezpieczycieli jako osoby odpowiedzialne, które nie będą szarżować i narażać życia swoich bliskich. Ci, którzy posiadali dwójkę dzieci, w III kwartale 2019 roku zapłacili za swoją polisę OC średnio 596 zł.
Miasto, w którym używany jest samochód
Zasada jest prosta - większe miasto to więcej samochodów na drogach, a więc i podwyższone ryzyko wypadków. Wpływ na wysokość składki ma również gęstość zaludnienia danego terenu oraz statystyki policyjne. W III kwartale 2019 roku kierowcy z Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Łodzi płacili więcej niż ci z Rzeszowa, Kielc i Opola.
Marka pojazdu
Ubezpieczyciele, podczas wyliczania wysokości składki, przyglądają się również marce pojazdu, który ma zostać objęty ochroną. Jeśli jest zaliczana do kategorii pojazdów sportowych i szybkich to znak, że kierowca może liczyć się z większymi kosztami. W III kwartale 2019 roku najwięcej płacili posiadacze pojazdów BMW, Audi i Volkswagen.
Pojemność silnika
Im większy silnik, tym droższe ubezpieczenie. Najmniej płacą posiadacze małych samochodów o pojemności silnika do 1.0 l. Ich polisy są niemal dwukrotnie tańsze niż ubezpieczenia dla kierowców jeżdżących samochodami z silnikami 3,1 l.
Wypracowane zniżki
Historia ubezpieczenia oraz wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę są również brane pod uwagę i znacząco wpływają na całościowy koszt polisy OC. Każdy rok jazdy bez kolizji to 10% zniżki.

Płeć - czynnik, który NIE MOŻE być brany pod uwagę
Już dawno minęły czasy, gdy płeć, podczas zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego, miała znaczenie. Dzisiaj, według prawa, wszyscy są równi i muszą być tak samo traktowani bez względu na płeć, rasę, czy wyznawaną religię. Więcej o tej kwestii znajdziesz tutaj: https://www.claudia.pl/artykul/ubezpieczenie-oc-a-plec-czy-kobiety-placa-wiecej-za-polise-2

Podsumowanie
Jak widzisz, na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Jedne z nich mogą wydawać się błahe a inne nie, ale nie zmienia to faktu, że firmy ubezpieczeniowe bardzo ostrożnie podchodzą do określania ryzyka, jakie wiąże się z objęciem ochroną konkretnego kierowcy.