Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy Akcja honorowego dawstwa się rozszerza - oprócz krwi teraz i szpik. Jutro akcja w „Goszczyńskim”

Reklama

Akcja honorowego dawstwa się rozszerza - oprócz krwi teraz i szpik. Jutro akcja w „Goszczyńskim”

krwsz1
krwsz2
krwsz4
krwsz5
krwsz6
krwsz7
krwsz8
krwsz9

REJON NOWOTARSKI. Z kilkunastoma przedstawicielami szkół średnich, instytucji i stowarzyszeń spotkali się aktywiści akcji honorowego krwiodawstwa na Podhalu. Była to okazja zarówno do wręczenia odznak tym, którzy oddali ponad 18 litrów tego daru życia, jak i do omówieni szczegółów technicznych i terminów akcji. Inicjatywy te wspierają i starostwa, i burmistrz.

Spotkanie odbyło się w nowotarskim Urzędzie Miasta. O słodkie co nieco zadbała firma Zbigniewa Steskala, ta sama, która funduje pakiety odżywcze dla krwiodawców przy kolejnych akcjach.

Główni bohaterowie tego spotkania to wszakże Marcin Grzymek, Szymon Kowalczyk Paweł Lorek, Ryszard Starostowicz i Andrzej Winiarczyk – wszyscy z Podhala. Odznaki „Honorowy Dawca Krwi" III stopnia czterem pierwszym przyznał im Zarząd Oddziału Okręgowego PCK w Krakowie, a w jego imieniu przypinał je tym panom do klap Andrzej Baziak – przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego w Nowym Sączu. Andrzej Winiarczyk natomiast został uhonorowany Odznaką I stopnia, za oddanie 24 litrów. Z tych ludzi bierze przykład coraz większa rzesza młodzieży szkół średnich, spontanicznie i z przekonaniem decydując się na oddanie krwi.

Własnym przykładem – niestrudzenie propagując akcje krwiodawstwa - świeci także Mateusz Kapołka, założyciel i przewodniczący Koła IPA (International Police Association) Nowy Targ, odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za oddanie 25 litrów krwi; wielokrotnie nagradzany także za zasługi dla popularyzowania krwiodawstwa i pomoc w organizowaniu akcji. Towarzyszyła mu – jako „strona techniczna" – mgr Halina Czerwińska, pielęgniarka koordynująca Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Targu.

- Idea jest tak ważna, krwiodawcy są tak potrzebni, że nie trzeba wiele mówić – oświadczył obecny na spotkaniu burmistrz Marek Fryźlewicz, wdzięczny inicjatorom i propagatorom. – Myślę, że moglibyśmy wspomóc akcję, organizując za rok koncert charytatywny. Szkoła Muzyczna na pewno się włączy. Ze strony miasta pomoc będzie, jest też zakładka na stronie internetowej. Czujemy się zobowiązani tym bardziej, że w gronie krwiodawców są osoby bardzo zasłużone a pozostające w cieniu, nawet bez symbolicznego „dziękuję". Jako instytucja samorządowa chcemy doceniać krwiodawców, pokazywać ich, podziękować im choćby koncertem. Klimat ku temu jest dobry.

Podczas spotkania padł pomysł, by połączyć taki koncert z Dniem Wolontariusza.

Akcje krwiodawstwa na pewno będą organizowane przy okazji Jarmarku Podhalańskiego i Pikniku Lotniczego.

A Stowarzyszenie IPA, które wyraźnie przejęło na Podhalu inicjatywę propagowania honorowego krwiodawstwa, trafia do szkół także z pogadankami na tematy bezpieczeństwa, narkotykowych zagrożeń itd.

- ...żeby nie było dramatycznych incydentów ani tragedii – dodaje Mateusz Kapołka.

Teraz jednak po raz pierwszy inicjatorzy akcji wychodzą z akcją informacyjną mającą na celu stworzenie banku dawców szpiku kostnego.

Akcja honorowego krwiodawstwa – pierwszy raz włącznie z pobieraniem od chętnych próbek materiału genetycznego pod kątem dawstwa szpiku – odbędzie się jutro, we wtorek 25 lutego, w I LO im. S. Goszczyńskiego.

Szczegółowe informacje i kontakt z Klubem - przez stronę:

ipa-kropla.com.pl

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama