krwsz1REJON NOWOTARSKI. Z kilkunastoma przedstawicielami szkół średnich, instytucji i stowarzyszeń spotkali się aktywiści akcji honorowego krwiodawstwa na Podhalu. Była to okazja zarówno do wręczenia odznak tym, którzy oddali ponad 18 litrów tego daru życia, jak i do omówieni szczegółów technicznych i terminów akcji. Inicjatywy te wspierają i starostwa, i burmistrz.

krwsz2Spotkanie krwsz4odbyło się krwsz5w nowotarskim krwsz6Urzędzie Miasta. krwsz7O słodkie krwsz8co nieco krwsz9zadbała firma Zbigniewa Steskala, ta sama, która funduje pakiety odżywcze dla krwiodawców przy kolejnych akcjach.

Główni bohaterowie tego spotkania to wszakże Marcin Grzymek, Szymon Kowalczyk Paweł Lorek, Ryszard Starostowicz i Andrzej Winiarczyk – wszyscy z Podhala. Odznaki „Honorowy Dawca Krwi" III stopnia czterem pierwszym przyznał im Zarząd Oddziału Okręgowego PCK w Krakowie, a w jego imieniu przypinał je tym panom do klap Andrzej Baziak – przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego w Nowym Sączu. Andrzej Winiarczyk natomiast został uhonorowany Odznaką I stopnia, za oddanie 24 litrów. Z tych ludzi bierze przykład coraz większa rzesza młodzieży szkół średnich, spontanicznie i z przekonaniem decydując się na oddanie krwi.

Własnym przykładem – niestrudzenie propagując akcje krwiodawstwa - świeci także Mateusz Kapołka, założyciel i przewodniczący Koła IPA (International Police Association) Nowy Targ, odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za oddanie 25 litrów krwi; wielokrotnie nagradzany także za zasługi dla popularyzowania krwiodawstwa i pomoc w organizowaniu akcji. Towarzyszyła mu – jako „strona techniczna" – mgr Halina Czerwińska, pielęgniarka koordynująca Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Targu.

- Idea jest tak ważna, krwiodawcy są tak potrzebni, że nie trzeba wiele mówić – oświadczył obecny na spotkaniu burmistrz Marek Fryźlewicz, wdzięczny inicjatorom i propagatorom. – Myślę, że moglibyśmy wspomóc akcję, organizując za rok koncert charytatywny. Szkoła Muzyczna na pewno się włączy. Ze strony miasta pomoc będzie, jest też zakładka na stronie internetowej. Czujemy się zobowiązani tym bardziej, że w gronie krwiodawców są osoby bardzo zasłużone a pozostające w cieniu, nawet bez symbolicznego „dziękuję". Jako instytucja samorządowa chcemy doceniać krwiodawców, pokazywać ich, podziękować im choćby koncertem. Klimat ku temu jest dobry.

Podczas spotkania padł pomysł, by połączyć taki koncert z Dniem Wolontariusza.

Akcje krwiodawstwa na pewno będą organizowane przy okazji Jarmarku Podhalańskiego i Pikniku Lotniczego.

A Stowarzyszenie IPA, które wyraźnie przejęło na Podhalu inicjatywę propagowania honorowego krwiodawstwa, trafia do szkół także z pogadankami na tematy bezpieczeństwa, narkotykowych zagrożeń itd.

- ...żeby nie było dramatycznych incydentów ani tragedii – dodaje Mateusz Kapołka.

Teraz jednak po raz pierwszy inicjatorzy akcji wychodzą z akcją informacyjną mającą na celu stworzenie banku dawców szpiku kostnego.

Akcja honorowego krwiodawstwa – pierwszy raz włącznie z pobieraniem od chętnych próbek materiału genetycznego pod kątem dawstwa szpiku – odbędzie się jutro, we wtorek 25 lutego, w I LO im. S. Goszczyńskiego.

Szczegółowe informacje i kontakt z Klubem - przez stronę:

ipa-kropla.com.pl

Fot. Anna Szopińska