krwsNOWY TARG. 52 chętnych i 42, którzy honorowo oddali krew. Uczniom dali przykład nauczyciele. Akcja w nowotarskim „Sokole" czyli Zespole Szkół Nr 1 im. Wł. Orkana, przyniosła nadspodziewanie dobry efekt. Szlachetną ofiarnością wykazywali się tam uczniowie „Sokoła" i uczniowie Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu.

Dawców szpiku tym razem nie rejestrowano, ale podczas trwającej 5,5 godziny akcji kwalifikowane siły z nowotarskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobrały prawie 19 litrów krwi (0,45 litra od każdego dawcy).

Wszystko odbyło się w obecności lekarza (na wypadek zasłabnięć), stacja krwiodawstwa zapewniła, jak zwykle, pakiety regeneracyjne, a firma „Steskal" – słodki poczęstunek.

- W tej placówce akcja odbyła się drugi raz, a ochotnicy w nadspodziewanie dużej liczbie – naprawdę stanęli na wysokości zadania – mówi propagator akcji krwiodawstwa na Podhalu, założyciel i przewodniczący Klubu IPA w Nowym Targu, Mateusz Kapołka. To, że uczniowie „Venuleta" w styczniu samorzutnie udali się do Stacji Krwiodawstwa na terenie Szpitala, pokazuje, że zaszczepiona idea działa. Systematycznie odwiedzają Stację uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego ze swoimi nauczycielami.

Kolejna akcja krwiodawstwa odbędzie się w nowotarskim Zespole Szkół Ekonomicznych na Kowańcu, potem – w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. św. Jadwigi Królowej na osiedlu Bór. Podobną akcję w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej rozplanowano na dwa dni, spodziewając się wielu ochotników.

Do tej pory w nowotarskich szkołach średnich, dzięki młodzieży z całego regionu, zebrano już 50 litrów krwi. 11 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.
Potrzebne krwiodawcom i zainteresowanym wiadomości, relacje i fotorelacje z kolejnych akcji można znaleźć na stronie: www.ipa-kropla.com.pl

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - galeria zdjęć:

Szlachetna ofiarność młodzieży