papieskie191NOWY TARG. Nocą z 7 na 8. czerwca 1979 roku wszystkimi drogami, również ze Słowacji, ciągnął na lotnisko tłum wiernych. Po 40 latach od pamiętnej wizyty Białego Pielgrzyma w Nowym Targu rocznicowe obchody skoncentrują się w rynku. – W rynku, a nie na lotnisku, bo ci, którzy 40 lat temu przybyli na lotnisko, będą już zaawansowani wiekiem – tłumaczył dziś burmistrz Grzegorz Watycha podczas konferencji prasowej. – Komunikacja miejska będzie za darmo, będą dodatkowe autobusy. Projekt uchwały już skierowałem do Rady.

Program obchodów przedstawiały władze miasta, także pani naczelnik wydziału Kultury, Sportu i Promocji – Katarzyna Put, dyrektor MOK-u Bolesław Bara i kierownik Muzeum Podhalańskiego – Robert Kowalski.

Pierwszym punktem rocznicowych uroczystości stanie się Msza św. na rynku – tak, jak i przed 40 laty, z kopią złocistej figury Matki Bożej Ludźmierskiej – sprawowana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Rozpoczęcie o godz. 10.00

Po zakończeniu Mszy scenę wezmą we władanie zespoły góralskie i nie tylko: „Hyrni”, „Mali Śwarni”, „Septyma”, Chór Uniwersytetu trzeciego Wieku.

O 16.30 z góralskim koncertem w hołdzie Papieżowi–Polakowi wystąpi największy zespół regionalny w Polsce południowej – „Mała Armia Janosika” w ponad 120-osobowym dziecięcym składzie.

Godz. 18.00 to czas Nowenny ku czci Serca Jezusowego, odmawianej w Sali Papieskiej na parterze ratusza.

Pół godziny później czeka nas największe wydarzenie artystyczne tego dnia – wykonanie Kantaty dla Papieża „Samotni jak gwiazdy”. Jest to kompozycja Edwarda Zawilińskiego do słów poety Adama Ziemianina. W półtoragodzinnym koncercie będą brali udział: kompozytor, autor tekstu, soliści, polączone chóry „Gorce” i „Echo Gorczańskie”. Wszystko – z towarzyszeniem kameralnej orkiestry symfonicznej „Soave” pod dyrekcją Moniki Bocheńskiej-Szostak. Ten utwór został nagrany przez krakowską Młodą Filharmonię i chór bazyliki cystersów. W Nowym Targu próby przed rocznicowym wykonaniem trwają od dłuższego czasu. Wieczorem 9. czerwca na scenie znajdzie się ponad 120 osób.

A gdy już umilkną dźwięki Kantaty – na telebimie w rynku będzie można obejrzeć i usłyszeć papieską homilię wygłoszoną podczas Mszy na lotnisku.

Kilka dni później, 14 czerwca, w MOK-u, zaplanowana jest promocja albumowego przygotowywanego od ubiegłego roku wydawnictwa „Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”. Wyjście drukiem tego pomnikowego, bogato ilustrowanego zdjęciami dzieła możliwe było dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z pomocą Euroregionu „Tatry”. Album ukaże się w 1.000 egzemplarzach i może na niego liczyć każdy uczestnik promocji.

P3430826

Muzeum Podhalańskie, w którym mieści się Sala Papieska, na każdy czerwcowy piątek przygotowywać będzie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Pocztówka z podróży z Janem Pawłem II”, umożliwiające odbycie wędrówki po mieście i okolicach. Druga oferta Muzeum to projekcje filmów dokumentalnych „Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II – papieskie ślady w Gorcach”.

Część swoich unikatowych zbiorów filatelistycznych Marek Borowicz pokaże na wystawie „Święty Papież Jan Paweł II".

Od 1 do 10. czerwca będzie można w Muzeum oglądać wystawę pamiątek związanych z osobą św. Jana Pawła II. Swoją kolekcję chciał przy 40. rocznicy papieskiej wizyty pokazać Julian Buroń, pasjont i regionalista z Zaskala.

23. maja zacznie się rozkładanie przed ratuszem wystawy „Rodzinny album”. Potrwa ona do końca czerwca, a komponowana jest ze zdjęć, które dostarczyli sami ludzie. Wojciech Malinowski przekazał np. negatywy zdjęć Mszy na lotnisku, aż po odlot Jana Pawła II.

Organiztorem obchodów jest miasto ze swoimi jednostkami, we współpracy z parafią Najświetszego Serca Pana Jezusa. Zaangażowane są także inne parafie dekanatu nowotarskiego, na czele z ludźmierskim Sanktuarium.

Parafie NSPJ i Św. Jana Pawła II przygotowują ponadto tygodniowe rekolekcje dla parafii z dekanatu, które pomogą w głębszym przeżywaniu czerwcowej rocznicy.

Na obchody 40. rocznicy Mszy św. na lotnisku miasto zaprasza i nowotarżan, i mieszkańców Podhala, którzy chcą pamięcią wrócić do tego dnia lub – jeśli ich wtedy nie było na lotnisku – poczuć atmosferę wspólnotowej modlitwy.

Przed 40-leciem papieskiej wizyty

Fot. Anna Szopińska