1TATRY. Gdy drogą do Morskiego Oka lub Doliną Kościeliską wędrują latem tłumy turystów, polecamy trasy równie atrakcyjne, a niemal puste. Jedną z możliwości jest wycieczka Doliną Białej Wody.

Droga do Morskiego Oka jest najliczniej odwiedzanym szlakiem w Tatrach Polskich. Bywa, że w szczycie sezonu turystycznego dziennie wędruje nią nawet 11 tysięcy osób. Jedynie wcześnie rano szlak jest pusty, później tłum gęstnieje.
Tymczasem równolegle do drogi, po drugiej stronie Białki, wiedzie równie pięknie położony szlak Doliną Białej Wody. Wędrując jednym szlakiem widać drugi przez rzekę. Znajduje się on już po słowackiej stronie gór.
Wybierając wycieczkę Doliną Białej Wody, decydujemy się na komfort niemal pustego szlaku, ciszy i spokoju. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że wycieczka ta – o ile nie zawrócimy – jest bardzo długa i wymaga bardzo dobrej kondycji. Dolina Białej Wody jest bowiem najdłuższą w Tatrach.
Decydując się na całodzienną wędrówkę, mamy do wyboru 2 opcje: wycieczka Doliną Białej Wody na wysokogórską przełęcz Rohatka i zejście Doliną Staroleśną do Smokowca, lub też – już w górnej części doliny – wybór drugiej w tym rejonie przełęczy, przez którą przebiega szlak turystyczny, czyli Polskiego Grzebienia.2
Początek wycieczki znajduje się na Łysej Polanie. Stąd czeka nas ok. godzina marszu wygodną drogą do Polany Biała Woda. Do tego miejsca szlak jest przystosowany do ruchu rowerowego, a także dla wózków inwalidzkich. Teraz zaczynamy właściwą wycieczkę. Przed nami rozpościera się wspaniała panorama. Widzimy m.in. charakterystyczny masyw Młynarza (po drodze będziemy go mijać po prawej stronie), a także najsłynniejsze tatrzańskie szczyty, w tym fragment masywu Gerlacha, Batyżowiecki, Kaczy, Zmarzły, oraz Wysoką, Ciężki Szczyt, Rysy, Niżne Rysy, Żabi Wyżni Szczyt.
Zanurzamy się w las. Kolejny etap wędrówki to Polana pod Wysoką. W tym rejonie, po naszej prawej stronie znajduje się obozowisko taternickie. Znajdujemy się pod wschodnią ścianą Młynarza porośniętą przez pierwotny las. Podchodzimy dalej, aż osiągamy górną granicę lasu. Idziemy po dość stromych skałach podziwiając spływający kaskadami potok. To Biała Woda. Przed nami 2 dolinki: Litworowa i Kacza, które nazwę biorą od potoków tworzących Białą Wodę. Jesteśmy w prawdziwie wysokogórskim rejonie. Wokół nas słynne i wspaniałe ściany Ganku Rumanowego Wierchu, Żłobistego Szczytu, stanowiące przedmiot zainteresowania dobrych taterników. Podchodząc szlakiem dalej i wyżej zaczynamy dostrzegać jeden z najwspanialszych skarbów Doliny Białej Wody: wysoko zawieszoną Dolinę Ciężką z Ciężkim Stawem. Znajduje się ona u stóp Ganku, Wysokiej i Rysów. Zawieszone doliny to jedna z pozostałości zlodowaceń tatrzańskich.
W okresie ostatniego zlodowacenia Dolinę Białej Wody wypełniał największy lodowiec tatrzański o długości ponad 14 km. Maksymalna jego grubość wynosiła 300 metrów, a cała powierzchnia głównego jęzora i jego 10 odnóg – ok. 58 km kw.
Przed nami ostatni etap wycieczki: strome podejście na próg Litworowego Stawu oraz wędrówka wzdłuż Zmarzłego Stawu pod Polskim Grzebieniem. Jest tu cicho. Na stawie nawet latem często utrzymuje się kra. Jeśli wybieramy wariant na Rohatkę (2288m.n.p.m.), na rozdrożu szlaku skręcamy w lewo i wspinamy się na przełęcz przy pomocy łańcuchów. Wędrując z Łysej Polany na Rohatkę, pokonujemy dystans 14,5 km i 1320 metrów przewyższenia. Średni czas marszu wynosi ponad 5 godzin. Przed nami ponad 3-godzinne zejście również piękną Doliną Staroleśną do Smokowca.