chata1Najwyżej położone schronisko w Tatrach Chata pod Rysami jest już otwarte po wielomiesięcznej przebudowie.
Mimo, że szlak od strony polskiej na Rysy jest wciąż zamknięty z powodu uszkodzenia jego fragmentu przez spływ gruzowy, szczyt dostępny jest od strony słowackiej.

Można go zdobyć idąc z Doliny Mięguszowieckiej. W rejonie Przełęczy Waga, pod szczytem Rysów stoi najwyżej położone schronisko w Tatrach - Chata po Rysami. Znajduje się na wysokości 2250 metrów n.p.m. To niewielki schron umożliwiający odpoczynek oraz nocleg.
W roku 2011 schronisko było nieczynne dla chcących w nim nocować z powodu przebudowy. Generalny remont obejmował wzmocnienie schroniska ze względu na ryzyko lawin. Konstrukcja z żelazobetonu oraz nowa izolacja ścian ma uchronić budynek przed białym niebezpieczeństwem. Chata pod Rysami była bowiem wielokrotnie niszczona przez lawiny. W 2000 roku wielka lawina zniszczyła część budynku. Rok później lawina ponowne zniszczyła prowizorycznie odbudowany obiekt. Prowizorycznie odbudowane schronisko zostało ponownie zniszczone rok później. Po remoncie budynek jest także bardziej komfortowy.
Ze względu na położenie, zaopatrzenie trzeba tu wynieść na własnych plecach. Zajmują się tym nosicze, czyli wysokogórscy tragarze. Ładunek o wadze kilkudziesięciu kilogramów wynoszą na specjalnym plecaku o długim stelażu.
W schronisku może nocować najwyżej kilkanaście osób. Kto chciałby nocować w Chacie pod Rysami lub zasięgnąć szczegółowych informacji, może zadzwonić do chatara Viktor Beránka (+421 903 181 051).