spiskiZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie i Wydawnictwo DiG zapraszają w piątek 27 lipca na promocję książki Michała Grabowskiego „Spisek Michała Chrościńskiego. Opisanie Ciekawe Gór Tatrów jako pierwszy przewodnik tatrzański". Spotkanie odbędzie się w Willi„Koliba" przy ul. Kościeliskiej. Początek o godzinie 18.

Spotkanie poprowadzi prof. Jakub Zdzisław Lichański, natomiast autor – Michał Grabowski - opowie o głównych tezach książki. Jego wystąpieniu towarzyszyć będzie pokaz slajdów. Obecny będzie również dr Sławomir Górzyński, redaktor naczelny Wydawnictwa DiG.
Książka Michała Grabowskiego jest poświęcona opisowi jednego z najciekawszych XVII–wiecznych dokumentów rękopiśmiennych związanych z Tatrami, autorstwa Michała Chruścińskiego. To jeden z nielicznych zachowanych spisków, czyli przewodników po Tatrach podpowiadających, jak dotrzeć do ukrytych w górach skarbów.
O tym, co radzono poszukiwaczom skarbów w Tatrach, i w jaki sposób je pisano, niech świadczy fragment spisku autorstwa Michała Chruścińskiego: „...Masz mieć przygotowane różne świątobliwości czyli świętości, jako to: świecę gromniczną, palmę, węgle do zapalania światła, dzwonek loretański, woda święcona ŚŚ. Trzech Królów i kredę święconą, mirę, ziółka święcone do kadzenia, także powinieneś mieć koniecznie magnes, to jest kompas, ażebyś wiedział, jak się masz sprawować między ostrymi wysokimi górami, a osobliwie w jaskiniach, lochach ziemnych, gdzie jest wschód i zachód słońca, południe i północ. Do tego powinieneś mieć szpagat smarowany wężowym sadłem, zmieszanym ze szczupakową żółcią, bo od tych dwóch tłustości duchowie uciekają...".