1SZCZAWNICA. Miasto to nie tylko uzdrowisko, ale i doskonała baza wypadowa w Pieniny. To tu jest całe bogactwo pięknych i łatwo dostępnych zakątków, nawet dla niewytrawnego turysty. Niestety nie wszystkie te atrakcje są wystarczająco dobrze oznaczone. Wkrótce się to zmieni.

Urząd Miasta złożył wniosek o dofinansowanie zadania pod nazwą „System międzynarodowej informacji turystycznej dla miasta Szczawnica" do Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja. Pierwszym etapem ma być właśnie oznaczenie turystyczne uzdrowiska. - Obfitość szlaków turystycznych oraz atrakcji na terenie Miasta i Gminy Szczawnica, połączona z rosnącą liczbą odwiedzających nas gości, powodują, iż konieczne jest wykonanie 5234kompleksowego systemu informacji turystycznej na terenie wszystkich miejscowości – zapewnia burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Złożony wniosek jest pierwszym etapem systemu oznakowania turystycznego przewidzianym do realizacji w samej Szczawnicy. W kolejnym roku projekty zostaną złożone na oznakowanie Szlachtowej i Jaworek, co stworzy spójny i kompleksowy system informacji dla turystów korzystających z atrakcji naszego uzdrowiska.
Burmistrz nie ukrywa, że - jego zdaniem - niezmierne ważnym elementem, prócz doskonałej infrastruktury turystycznej, jest jednak dostępność informacji o głównych atrakcjach turystycznych regionu, o głównych instytucjach użyteczności publicznej. - Ważna jest także dostępność planów sytuacyjnych, a więc możliwości określenia swojego aktualnego położenia i zaplanowania tras wycieczek, czyli reasumując dla turysty ważna jest możliwość skorzystania z systemów informacyjnych. Tymczasem teraz niestety brak spoistej informacji jest dużym utrudnieniem dla turystów odwiedzających region pogranicza polsko-słowackiego. Często mają oni problem nie tylko ze zlokalizowaniem miejsca, w którym są, a także ze zlokalizowaniem pobliskich głównych atrakcji turystycznych.
W ramach projektu na początek zostaną przygotowanie słupy z kierunkowskazami i tablice kierunkowskazów. Na nich będą czterojęzyczne napisy: po polsku, słowacku, angielsku i niemiecku. Zostanie też opracowywana dokumentacja projektowa, stworzony system wizualnej informacji turystycznej, zamontowane słupy na kierunkowskazy oraz tablice informacyjne. Oczywiście w ramach projektu będzie i akcja promocyjno – informacyjna.

Zdjęcia Beata Szkaradzińska