1LUBOŃ WIELKI. Tłumy zgromadziły się pod schroniskiem na uroczystej mszy świętej. Została ona odprawiona z okazji 80 rocznicy powstania budynku oraz ocalenia go z pożogi II Wojny Światowej, u stop Matki Bożej Lubońskiej.

W uroczystości udział wzięli zarówno rabczanie, jak i turyści z okolic Myślenic, z Krakowa oraz dalszych i bliższych stron Polski. Licznie stawili się oczywiście zarówno przedstawiciele PTTK, jak i goprowcy.
Po uroczystościach nie zabrakło i wspólnego turystycznego posiłku i występu orkiestry dętej.23456789
Schronisko na Luboniu Wielkim powstało w latach 1929-1931. Zostało ono wzniesione przez oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Uroczyście oddano je do użytku 9 sierpnia 1931. Końcem okupacji nad schroniskiem zawiła groźba zniszczenia. Nie doszło do tego dzięki ówczesnej dzierżawczyni Karolinie Kaleciakowej. Udało jej się przekonać komendanta jednostki 1011121314likwidacyjnej do pozostawienia obiektu. Warto dodać, że na nic zdały się i usiłowania zniszczenia schroniska pociskami zapalającymi. Te działania nie przyniosły okupantowi pożądanego efektu... Warto dodać, że to na pamiątkę tamtych wydarzeń w każdą ostatnią niedzielę lipca przy schronisku odprawiane są msze święte z udziałem turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.
Warto przypomnieć, że schronisko na Luboniu jest jedynym w Beskidzie Wyspowym.

Zdjęcia Jan Ciepliński