„Tischnerówka” Łopuszna

ŁOPUSZNA. Bez tej „płazówki” - stylowo dostawionej do Gminnego Ośrodka Kultury - trudno sobie teraz wyobrazić Łopuszną. Tu się przechowuje pamięć o kapłanie i filozofie twórcy „etyki Solidarności”, ale i „Historii filozofii po góralsku”. Mnóstwo ludzi zahacza o ten dom po drodze w Gorce lub wraca do niego po jakieś myśli, obrazy, wspomnienia; po widok szerokiego uśmiechu i bystrego spojrzenia na portrecie.

Niektórzy – zatopieni w słowach, wzruszeni pamiątkami – zostają w drewnianych ścianach dłużej.

Miejsce tworzone z inicjatywy rodziny Tischnerów, władz gminy Nowy Targ, proboszcza, mieszkańców Łopusznej – jest naznaczone obecnością tego, który Łopuszną wybrał sobie i na miejsce powrotów „ze świata”, i na miejsce spoczynku. A w GOK-u bywał na słynnych konkursach potraw, na świętach gwary góralskiej, na próbach ukochanego zespołu. Lubił z ludźmi pogwarzyć, pożartować, dowiedzieć się czegoś, ale i wesprzeć ich radą, oświecić swoją mądrością.

Na parterze tego domu – projektowanego przez też już świętej pamięci inż. Tadeusza Jędryskę, architekta z Nowego Targu, twórcę wielu podhalańskich kościołów; urządzonego przez Ewę i Macieja Berbeków z Zakopanego – zgromadzone są osobiste rzeczy księdza profesora, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie. Od kurtki, nart, kubka, czajniczka, po maszynę do pisania i Order Orła Białego, który za życia tak wysoko sobie cenił. Wszystko to dary rodziny, ale góralskie sprzęty, część mebli: kredens, skrzynie, kanapę – darowali do Izby mieszkańcy wsi.

- Spotykają się tu wszystkie drogi, którymi wędrował ksiądz profesor – mówią o tym miejscu łopusznianie.

Ma też „Tischnerówka” swoją część multimedialną, otwartą w 5. rocznicę śmierci autora „Słowa o ślebodzie”. Na piętrze korzystać można do woli z zasobu filmów dokumentalnych, bogatego zbioru nagrań audycji radiowych i telewizyjnych, udostępnionych przez Radio Kraków i Telewizję Polską. Służą temu stanowiska komputerowe, odsłuchowe, z odtwarzaczami CD i MP3. W programach komputerowych można oglądać animacje filmowe opracowane przez Piotra Młodożeńca, który jest też autorem pocztówek w myślami księdza prof. Józefa Tischnera. Tu też znajduje się potężny obraz Mariana Gromady „Byli chłopcy byli”. Artysta z Ostrowska stworzył również cykl wyjątkowo udanych, skłaniających do refleksji portretów kapłana, równocześnie jednego z najwybitniejszych polskich myślicieli i humanistów czasów nam współczesnych. Zorganizowane grupy mogą oglądać te zbiory i dokumentacje na sali widowiskowej GOK, gdzie zainstalowany jest projektor filmowy.

Bardzo duża liczba zwiedzających świadczy o wielkim zainteresowaniu myślą i osobą głosiciela kazań pod Turbaczem, założyciela wiedeńskiego Instytutu Nauki o Człowieku. Ale jeszcze większy, żywy dowód uznania i miłości to liczba ponad trzydziestu szkół (w tym jedna polonijna na Ukrainie), które przyjęły imię Księdza Józefa Tischnera.

„Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna „Tischnerówka” Łopuszna