Jezioro Czorsztyńskie

PODHALE - PIENINY. Nie jest czorsztyński zbiornik ani największym, ani najgłębszym w Polsce. Nie ma wszakże drugiego tak malowniczo, na styku Podhala i Ziemi Pienińskiej położonego jeziora. Dotyka ono granic jednego parku narodowego, a z jego wód widoczne są też trzy inne. W tafli przeglądają się dwie średniowieczne warownie. Rezerwat przyrody Zielone Skałki wchodzi w wodę wypiętrzoną skalną ścianą.

Przy dobrej widoczności na południu zobaczymy koronkę Tatr, od północy zielenią się obrośnięte lasem stoki Gorców, od wschodu kawałek linii brzegowej to już granica Pienińskiego Parku, a od zachodu majaczy potężny zarys Babiej Góry.

Zważywszy tak rewelacyjne położenie, Jezioro Czorsztyńskie i jego okolice nie są jeszcze oblegane przez turystów. Przyczyna tego stanu to brak zorganizowanego zagospodarowania brzegów, na co wpływ miały także stosunki własnościowe nie uregulowane od czasu budowy zapory. Inny powód to – w wielu miejscach – niedostępność linii brzegowej z powodu zarastania. Ponadto, ze względu na przeciwpowodziową funkcję zbiornika, poziom wody ulega tu wahaniom.

Dlatego obszar Jeziora to raj dla miłośników sportów wodnych i wędkarzy, którzy trzymają swoje łodzie spokojnych zatoczkach.

W XIX wiek można wejść, zwiedzając Osadę Turystyczną Czorsztyn na półwyspie Stylchyn w Kluszkowcach, gdzie przeniesiono najokazalsze, najpiękniejsze drewniane wille z zalanych terenów, także obiekty gospodarcze i przykłady budownictwa zagrodowego.

Poza nielicznymi wyjątkami – w postaci żeglugi turystycznej statkami spacerowymi i obsługi imprez wodniackich – Jezioro jest strefą ciszy, z zakazem używania silników spalinowych. Z motorówek korzystają na co dzień tylko funkcjonariusze posterunku policji wodnej w Niedzicy, patrolujący obszar Jeziora i jego brzegi oraz pracownicy PPN.

W Niedzicy też, pod zamkiem, na Zamajerzu, działa jedyne urządzone kąpielisko.

Spod niedzickiego zamku wypływają statki spacerowe. Tu również znajduje się jedna z jachtowych przystani. Inne, należące do poszczególnych klubów żeglarskich, zlokalizowano w Kluszkowcach (przy Osadzie), w Mizernej i we Frydmanie. Z pomostów, bojek, jachtów na wynajem i całej infrastruktury mogą tam także korzystać również osoby niezrzeszone w klubach (za opłatami wyszczególnionymi w cennikach).

Na północnym brzegu, w Maniowach i Kluszkowcach, działają dwa punkty, gdzie można wypożyczyć rowery wodne i kajaki, a dla dzieci przygotowano zjeżdżalnie.

Mimo słabości zorganizowanego zagospodarowania, na brzegach intensywnie rozwija się budownictwo prywatne, w tym pensjonatowe. Powstają punkty gastronomiczne i agroturystyczne gospodarstwa. Coraz popularniejszy staje się na Jeziorze windsurfing.

Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie