przewodnicy 640x428EDUKACJA/BEZPIECZEŃSTWO. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzą szkolenia “Bezpiecznie w górach”. Adresatem ich są uczniowie małopolskich szkół. Są już pierwsze efekty nauki.

Program szkoleń został wprowadzony w życie, bo jak się okazuje, w górach dochodzi do coraz większej ilości wypadków. Według statystyk przekazanych przez serwis prasowy województwa małopolskiego, od początku tego roku poszkodowanych było prawie 500 osób, a w roku 2011 niemal 760. Osoby młode, w wieku od 11 do 30 lat stanowią ponad 62 procent ogólnej liczby poszkodowanych na górskich szlakach.

Szkolenia prowadzone przez ratowników GOPR potrwają do 4 października. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy dowiadują się jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych, jak burze, załamania pogody, wypadki. Biorą także udział w szkoleniach praktycznych – przejażdżkach quadem wraz z ratownikiem GOPR czy zajęciach na ściance wspinaczkowej. Z kolei wyjścia z instruktorami na szlaki poprawiają orientację w terenie i uczą topografii gór. Jak się okazuje, nauka nie idzie w las...

- Dzieci biorące udział w szkoleniach już kilkakrotnie skorzystały z nabytej podczas zajęć wiedzy. Kilka zgłoszeń o wypadkach odebraliśmy właśnie od nich. Gdy doszło do groźnej sytuacji na szlaku, a opiekunka spanikowała, to dzieci niezwłocznie wezwały na pomoc ratowników GOPR, jednocześnie pomagając poszkodowanym i udzielając pierwszej pomocy – informuje Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR. - Takie przypadki pokazują, że nabyte podczas zajęć wiedza i umiejętności przynoszą efekty w praktyce. Udowadniają zarazem, że działania instruktorów i ratowników GOPR realnie wpływają na bezpieczeństwo w górach.