ZAKOPANE. Imponująca jest sieć połączeń z lotniska Kraków Airport. Oferuje ono aż ponad 100 połączeń z 4 kontynentami: Europą, Azją, Afryką i Południową Ameryką, obsługę 22 przewoźników.lot W najnowszej tegorocznej siatce połączeń pn. #PROSTOzKRAKOWA znalazły się: Węgry (Budapeszt), Bułgaria (Burgas), Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj) i Jordania (Amman). Natomiast już od 1 lipca dreamlinery LOT-u będą latały dwa razy w tygodniu do Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Najnowsza oferta LOT i lotniska Kraków Airport została przedstawiona w stolicy Tatr. To także tu poinformowano o ciekawej kampanii społecznej pod hasłem: „Bez wiz do USA”,, której inicjatorem są Polskie Linie Lotnicze LOT.

Gospodarzami spotkania byli Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport oraz Rafał Milczarski, Prezes LOT. W spotkaniu udział wzięli też m.in.: Łukasz Smółka z ministerstwa infrastruktury oraz władz miasta Zakopane i powiatu tatrzańskiego, a także przedstawiciele organizacji turystycznych i gospodarczych.

Podczas spotkania Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport poinformował o przewoźnikach lotniczych działających w Kraków Airport. Okazuje się, że połączenia do stolicy Małopolski oferuje aż 22 przewoźników: Aegean, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, EL-AL, Eurowings, Finnair, Iberia, Jet2.com, KLM, Lufthansa, Norwegian, PLL LOT, Ryanair, SWISS International Air Lines, Skandynawskie Linie Lotnicze SAS, Vueling, także nowe linie lotnicze w sezonie letnim: flydubai, Ukraine International Airlines oraz YanAir oraz od sezonu zimowego Transavia

Ten sezon letni zapowiada kolejne nowości. - Sezon Lato 2018 otworzył lot Norwegian do Helsinek w Finlandii. Dzień później Ryanair poleciał po raz pierwszy do Burgas w Bułgarii.

Z kolei już od 8 kwietnia pasażerowie mogą korzystać z połączenia flydubai do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czyli Dubaju. To nie koniec nowości, bowiem na podstawie porozumienia tzw. codeshare flydubai z liniami lotniczymi Emirates pasażerowie krakowskiego lotniska mogą skorzystać z oferty lotów np. do Australii – Adelaide, Brisbane, Melbourne, Perth; Nowej Zelandii – Auckland czy do Zanzibaru.

- Tuż przed weekendem majowym, od 28 kwietnia do oferty Kraków Airport powróci połączenie z Węgrami. Oferta LOT-u pozwoli pasażerom z południa Polski na zwiedzenie jednej z najważniejszych metropolii Europy Środkowej oraz na przesiadki w Budapeszcie na rejsy dalekodystansowe LOT-u do Stanów Zjednoczonych (Nowy Jork i Chicago).

Natomiast już od 22 maja zaplanowane jest uruchomienie trasy lotniczej Kraków – Odessa. Loty te mają być obsługiwane przez ukraińskiego przewoźnika YanAir. Warto podkreślić, że połączenie do znanego kurortu położonego nad Morzem Czarnym, jest drugim z Kraków Airport na Ukrainę. W sezonie letnim z Krakowa będą nadal dostępne codzienne loty do stolicy Ukrainy Kijowa, oferowane przez Ukraine International Airlines.

Warto też przypomnieć, że w sezonie Lato 2018 będą w sprzedaży bilety na kierunki zainagurowane jeszcze w sezonie zimowym, a więc na połączenie linii Jet2.com do Birmingham w Wielkiej Brytanii oraz Ryanair do: Czech (Praga), Grecji (Ateny), Francji (Marsylia), Hiszpanii (Barcelona, Sewilla), Izraela (Tel Awiw), Maroka (Marrakesz), Niemiec (Berlin, Norymberga), Portugalii (Lizbona), Szwecji (Göteborg, Malmö), Wielkiej Brytanii (Glasgow), Włoch (Neapol).

Zapowiedziano też powrót połączeń sezonowych i ich zwiększenie częstotliwości. - Sezon letni to także powrót połączeń sezonowych: Eurowings – Stuttgart, Iberia Express – Madryt, Vueling – Barcelona, Aegean – Ateny, Ryanair – Chania, Lourdes, Lamezia, Pafos, Pescara, Majorka.

Należy też odnotować, że w sezonie letnim LOT zwiększy aż do dwóch w tygodniu częstotliwość lotów do Chicago w Stanach Zjednoczonych, tym samym od 5 lipca samoloty do Chicago będą startować z Krakowa w poniedziałki i w piątki.

Także w porównaniu do poprzedniego sezonu letniego należy podkreślić, że: Eurowings zwiększył częstotliwość lotów do Düsseldorfu, KLM do Amsterdamu, LOT do Warszawy, Lufthansa do Frankfurtu, Norwegian do Kopenhagi i Oslo, a Ryanair do Sztokholmu.
Z Kraków Airport po zimowej przerwie zostaną na nowo uruchomione kierunki czarterowe do: Bułgarii (Burgas, Warna), Grecji (Chania i Heraklion na Krecie, Korfu, Rodos), Turcji (Antalya), Włoch (Palermo).

Nadal są też regularne połączenia z krakowskiego lotniska. To dzięki nim turyści, mogą cieszyć się wypoczynkiem na słonecznych plażach: Bułgarii (tegoroczna nowość – Burgas), Portugalii (Porto, Lizbona), Hiszpanii (Alicante, Barcelona, Malaga, Majorka, Walencja, Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa i Gran Canaria), Francji (Marsylia), Włoch (Cagliari, Lamezia, Neapol, Pescara, Trapani, Wenecja), Malty (Malta), Grecji (Ateny, Chania), Cypru (Pafos), Izreala (Tel Awiw), a z Marrakeszu można udać się do największego kurortu Maroka - Agadiru.

Krakowskie lotnisko na w swej ofercie również rejsy do największych lotnisk przesiadkowych w Europie, tzw. hubów, umożliwiają zaplanowanie podróży z Krakowa do najdalszych zakątków świata.

- KLM oferuje trzy rejsy dziennie do Amsterdamu – stamtąd zaś można wybrać się dalej, np. do Ameryki Południowej i na Karaiby. British Airways lata codzienne do największego lotniska w Europie: Londyn-Heathrow. Skandynawskie Linie Lotnicze SAS oferują połączenia do Kopenhagi i Sztokholmu, a stamtąd korzystając z siatki przewoźnika można kontynuować podróż do ciekawych miejsc na półkuli północnej. Finnair z połączeniem do Helsinek szczyci się możliwością najkrótszej podróży do Azji. Siatka przewoźników zrzeszonych w grupie Lufthansa tj. Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS International Air Lines, umożliwia skorzystanie z szerokiej oferty połączeń lotnisk w Monachium, we Frankfurcie, w Wiedniu i Zurychu. Brussels Airlines znane jest z rejsów do Afryki przez lotnisko w Brukseli, zaś Norwegian oferuje rejsy do Ameryki Północnej ze Skandynawii. Dzięki połączeniu flydubai i porozumieniu tego przewoźnika z linią lotniczą Emirates pasażerowie mogą skorzystać z lotów m.in. do Australii, Nowej Zelandii czy Zanzibaru.

LOT oferuje bezpośrednie rejsy z Krakowa do Chicago dwa razy w tygodniu. Z kolei przez lotnisko w Warszawie można skorzystać z oferty LOT-u na połączenia np. do Azji, a przez Budapeszt do Nowego Jorku i Chicago.

Należy zauważyć, że w sezonie Lato 2018 roku krakowskie lotnisko oferuje aż 102 połączenia z 85 portami lotniczymi w 27 krajach na 4 kontynentach. Nowe trasy, które już zostały zapowiedziane na kolejny sezon zimowy to: Jet2.com do Leeds Bradford, Ryanair do: Ammanu, Kijowa i Lwowa oraz Transavia do Eindhoven.