0GÓRY. Na Drodze Pienińskiej w Szczawnicy w sobotę została odsłonięta tablica upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły w Pieninach w sierpniu 1954 roku.

To wówczas podczas jednej ze swoich licznych górskich wędrówek dotarł On w Pieniny i potajemnie dla współtowarzyszy oraz przebywających w schronisku turystów odprawił mszę świętą. Prawdopodobnie na tarasie od strony stoku i nie była to jedyna msza. Ponoć odprawił On dwie.12345Na tablicy odnotowano wypowiedź ks. Karola Wojtyły: „Ja z rodu jestem człowiekiem gór (...). W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się znosić trudy w dojściu do celu".
Prezes Oddziału Pienińskiego PTTK Marek Misztal przypomniał ideę fundowanych tablic, upamiętniających wybitne postacie odwiedzające uzdrowisko i Pieniny. Do dwóch już odsłoniętych – poświęcone Marii Konopnickiej i ks. Janowi Koziołowi – doszła teraz trzecia, upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły w Pieninach.
W planach są następne tablice, nad którymi pracuje już oddziałowa Komisja Historii i Opieki nad Zabytkami z Kazimierzem Majerczakiem na czele. On też dokonał odsłonięcia tablicy. W uroczystości wzięli udział przewodnicy i goście ze Szczawnicy, Krościenka, Nowego Targu i Nowego Sącza oraz prezes Oddziału Akcji Katolickiej w Szczawnicy Aleksander Majerczak. Tablicę usytuowano na Drodze Pienińskiej w pobliżu jaskini Piec Majki pod schroniskiem „Orlica".