DSC03534 KopiowanieTATRY. Turyści zimowi i narciarze mogą sprawdzać stan swoich detektorów lawinowych przed wyruszeniem na wycieczkę. Specjalny punkt kontrolny został zamontowany w Kuźnicach.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki. Należy sprawdzić zarówno tryb nadawania (wysyłania sygnału), jak i tryb poszukiwania każdego z detektorów lawinowych.
Punkt kontrolny (check point) umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej na odległość pół metra zbliżymy swój detektor włączony na funkcję „send" (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła. Zielone światło oznacza, że detektor jest sprawny; pomarańczowy to sygnał ostrzegawczy (być może DSC03526 Kopiowaniebaterie w detektorze są słabe). Czerwone światło to znak, że detektor nie wysyła sygnału, czyli nie działa.
W krajach alpejskich punkty kontrolne są bardzo popularne. Można je spotkać u wylotów wielu górskich szlaków. W Polsce do tej pory nie było takich urządzeń.
Z punktu kontrolnego mogą korzystać zarówno turyści, jak i narciarze. Pomimo pozorów bezpieczeństwa, jakie daje sąsiedztwo stoków narciarskich, dotyczy to również tych, którzy działają w rejonie Kasprowego. W ubiegłym roku właśnie w Dolinie Goryczkowej – miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne – doszło do tragicznego wypadku (śmierć narciarki w wyniku zejścia lawiny 19.02.2012 r.).
Od tego sezonu zimowego drugi punkt kontrolny będzie działać również w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Biuro Turystyki Górskiej 5+ przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich prowadzi bowiem zaawansowane działania mające na celu popularyzację zasad bezpiecznego poruszania się zimą po Tatrach.
Punkt kontrolny został zamontowany w Kuźnicach w ramach akcji „Lawinowe ABC". Jej organizatorami są Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Otwarcie punktu kontrolnego zainaugurowało tegoroczną, drugą edycję akcji. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań zimą w górach.
Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w Tatrach lub innych górach, gdzie występuje zagrożenie lawinami.
– Potrzebna jest przede wszystkim wiedza, ciągłe szkolenie się i rozsądne bycie w górach – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.
- Ustawa jasno określa, że za bezpieczeństwo odwiedzających Tatrzański Park Narodowy odpowiada dyrektor Parku, stąd nasz zaangażowanie w akcję – mówi dr Paweł Skawiński, dyrektor TPN.
W tym sezonie zimowym planowane jest m.in. uruchomienie stacjonarnego centrum lawinowego na Kalatówkach, wydanie książki i ulotki na temat lawin, zorganizowanie szkolenia lawinowego dla uczestników konkursu, który został rozstrzygnięty podczas pierwszej edycji akcji, a także organizowanie pokazów i warsztatów lawinowych przy użyciu tzw. mobilnego centrum lawinowego. Więcej na temat akcji można dowiedzieć się na stronie www.lawinoweabc.pl.